Bazı tıbbi aromatik bitkisel ürünler ve arı ürünlerinin nitrik oksit sentaz (nos) inhibisyonları ile antioksidan özelliklerinin karşılaştırılması
Comparing the nitric oxide synthases (nos) inhibitions andthe antioxidant properties of some medicinal andaromatic herbal products and bee products
- Tez No: 670710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YAYLACI KARAHALİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında bazı arı ürünleri, çay olarak tüketilen bazı bitkiler, bazı üzümsü meyveler; antioksidan, fenolik kompozisyon ve Nitrik Oksit Sentaz İnhbisyonu açısından incelenmiştir. Özellikle doğala olan ilginin her geçen gün arttığı günümüzde, pek çok doğal ürün bir arada değerlendirmeye çalışıldı. Yapılan çalışmada antioksidan aktivite tayinleri DDPH, FRAP ve Toplam fenolik madde analizleriyle gerçekleştirildi. Yapılan analizler sonucunda propolis, orman gülü çiçeği, camelliasinensis çayı ve kestane çiçeğinin antioksidan özelliklerinin yüksek olduğu tespit edildi. HPLC ile yapılan fenolik bileşen analizi sonucunda tüm örneklerde major bileşen farklı olarak tespit edildi. Ihlamur ve kokulu üzüm örneklerinde yüksek oranlarda farklı fenolik bileşen bulunması, diğer örneklerden ayırt edici bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde en fazla fenolik bileşen içeren örnek kestane çiçeği olurken en az fenolik bileşen çeşidi içeren örnek ise reyhan bitkisi olmuştur. Bunun yanı sıra tüm örneklerde miktarca en fazla tespit edilen fenolik bileşen protokatekuik asit olurken en az gözlenen bileşen ise kateşin olmuştur. Ektraktların ve standart bileşenlerin NOS kiti kullanılarak enzim inhibisyonları incelenmiştir. Standart olarak kullanılan bileşenlerden kateşin en iyi inhibisyon etkisi gösterirken, örneklerden 3 numaralı deli bal örneğinin aktiviteyi en fazla düşürdüğü 0,42 mU/mg değeriyle en iyi inhibisyon değerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bee products, some plants consumed as tea, some berries; was examined in terms of antioxidant, phenolic composition and Nitric Oxide Synthase Inhibition. Especially nowadays, when the interest in nature is increasing day by day, natural products have been studied to be evaluated together. Antioxidant activity determinations were made by DDPH, FRAP and Total Phenolic Matter analyzes. As a result of the analyzes, it was found that the antioxidant properties of propolis, rhododendron flower, camellia sinensis tea and chestnut flower were high. As a result of phenolic component analysis performed by HPLC, major component was determined differently in all samples. The presence of high levels of different phenolic components in linden and scented grape samples are a distinctive feature from the other samples. While the sample containing the most phenolic component was the chestnut flower, the sample containing the least type of phenolic component was the basil plant. In addition, while the most detected phenolic component in all samples was protocate chuic acid, the least observed component was catechin. Enzyme inhibition of extracts and standard components were studied using the NOS kit. While catechin, one of the components used as a standard, showed the best inhibition effect, it was seen that the mad honey sample number 3 among the samples decreased the activity the most with 0.42 mU/mg value.