Elektronik ticaretin hukuki açıdan değerlendirilmesi
A legal frame for electronic commerce
- Tez No: 146588
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Elektronik ticaretin global ölçekte yaygınlaşması, özellikle internetin ticari hayatta gittikçe artan oranda kullanılmaya başlanması sonucunda, bu yeni ticaret şekli her alanda olduğu gibi yeni hukuki problemlerin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Elektronik sözleşmelerin kuruluşu, icap ve kabulün tespiti, sözleşmelerin geçerliliği, bu sözleşmelerde imza şartının ne şekilde karşılanacağı, edimlerin ifasının ne şekilde olacağı ve bunlara uygulanacak hukuki rejim ve teknik ilerlemeye bağlı olarak şu anda öngörülemeyen birçok problem hukukçuları uzun bir süre meşgul edecek niteliktedir. Çalışmamızda, birçoğumuzun yabancı olduğu bu yeni ticaret şeklinin kısaca açıklanmasının ardından, bunun ortaya çıkardığı problemler ile ilgili çözüm önerileri olabildiğince sunulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the e-commerce has spread out on global scale, especially wide usage of the internet in business life, this new way of business as in every area has created new legal issues.The establisment of e-contracts, confirmation of requirement and consent, legality of the contract, how the pre-requisit of the signature shall be met).legal basis which will be applied and unpredictible problems that we may encounter in longterm due to the technological progress will be forcing legal advisors to find better solutions. In my thesis.i will try to explain this new way of conducting business as well as the solutions to arising legal issues. m