Roma İmparatorluğu Döneminde Pergamon tarihi ve sikkeleri
History and coinage of Pergamon in the Roman Imperial period
- Tez No: 146605
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
oz Araştırmanın konusunu Roma döneminde Pergamon'un tarihi ve basmış olduğu sikkeler oluşturmaktadır. Önce Pergamon'un coğrafi konumu, iklimi, bitki örtüsü ve sınırlan ele alınmıştır. Pergamon'un Roma İmparatorluğu öncesinde tarihine yer verilmiş, Pers ve Hellenistik dönemde Pergamon incelenmiştir. Bu dönemlerin Pergamon'a etkisi araştırılmıştır. Sonra asıl konumuz olan Roma İmparatorluğu döneminde Pergamon'un tarihi, idari ve askeri yapısı, sosyo ekonomik yapısı ve sikkeleri hakkında bilgi verilmiştir. Pergamon bütünüyle incelendikten sonra sikkelerdeki ön ve arka yüz tipleri açıklanmıştır. Ön ve arka yüzdeki betimlemeler tek tek ele alınmıştır. Sikke katoloğu hazırlanmış, katalog kısmında Pergamon'un Roma İmparatorluğu döneminde basmış olduğu sikkeler tek tek taranmış ve fışlenmiştir. Genelde sikkelerin ön yüzlerinde imparatorun başı yer alırken arka yüzlerinde değişik tasvirler görülmüştür. Dört sütunlu tapınak, asa oldukça fazladır. Aslepios, arka yüzlerde çok fazla yer almıştır. ABSTRACT The subject of the research is consisted of the history of Pergamon and pressed coins in the Roman period. First of all, it was taken in hand the geography location, climate and plant cover and it's walls of Pergamon. In the previous period of the Roman Emperorship of the Pergamon, the history of Pers was discussed. In the Pers and Hellenistic period, Pergamon has been investigated. It's effect to this periods has been researched. Later, the main location in the Roman Emperorship, the information has been given about history, administrative, military structure or economical structure and the coins. After Pergamon has been reviewed, types of the front and back faces on the coins have been explained. Descriptions on the front and back side faces has been taken considered one by one. Catalogues for the coins has been prepared, coins pressed in the Roman Emperorship Period of the Pergamon have been scanned one by one and processed. :: In General, the head of Emperor was placed on the front side of the coins and on the back side of the coins, various pictures have been seen. Temple having four column, batons are quite much. Aslepios was the first place on the back sides too much. m
Özet (Çeviri)