Recent developments in financial intermediation theory: A case study for Turkey
Finansal aracılık teorisindeki son gelişmeler: Türkiye için bir uygulama
- Tez No: 146627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz Finansal piyasalardaki gelişmeler, fînansal aracılığın rolü hakkında yeni sorular doğmasına sebep olmuştur. Geleneksel aracılık teorisi, aracılık sürecini işlem maliyeti ve asimetrik enformasyona dayandırarak açıklamaktadır. Söz konusu piyasa kusurlarının etkileri, finansal piyasalardaki yenilikler sayesinde azalmakta fakat finansal aracılara olan talep artmaktadır. Bu beklenmeyen sonuç, bazı yazarları risk yönetimi ve katılım maliyetine dayanan modern bir teori oluşturmaya yöneltmiştir. Modern teori, gelişmiş ve piyasa bazlı pazarlardaki değişimleri açıklayabilmektedir. Ancak, finansal yeniliklerin etkilerinin banka bazlı ve gelişmekte olan piyasalardaki etkilerinin nispeten daha zayıf olması, modern teorinin geçerliliği hakkında soru işaretleri yaratmaktadır. Nitekim modern teori Amerika'nın finansal piyasalarını açıklamak için geliştirilmiş; banka bazlı ve gelişmekte olan piyasalara yeterli önemi vermemiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developments in financial markets raise new questions concerning the role of financial intermediation. The traditional intermediation theory explains the intermediation process with the transaction cost and asymmetric information based theories. These market imperfections are lowered with the innovations in financial markets but the demand for financial intermediaries is growing. This unexpected result leads some writers to construct a new theory, namely modern intermediation theory, which explains the financial intermediation process with the risk management and participation cost. The modern theory is able to explain the changes in developed and market-based financial systems. But relatively weak effect of financial innovations in developing and bank-based markets creates a question mark in our minds about the soundness of modern theory. In fact the modern theory has been designed in order to explain the changes in US financial markets and it paid insufficient attention to bank- based and developing financial markets.