Money demand and financial development
Para talebi ve finansal kalkınma
  1. Tez No: 911233
  2. Yazar: ONUR CAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. ERDEM BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Makro ihtiyati tedbirler, Küresel Finans Krizi'nin ardından para arzını kontrol etmek için başlıca politika araçlarından biri haline gelmiş ve Covid sonrası enflasyonla mücadele etmek için yaygın olarak kullanılmıştır. Farklı ülkelerde parasal genişlemenin tarafsız olmayan ve heterojen etkilerini açıklamak için, geleneksel miktar teorisinin ötesine geçilebilir ve makro ihtiyati tedbirler yoluyla para arzı büyümesinin harcamalara nasıl yansıdığına odaklanılabilir. Makro ihtiyati tedbirler ve para-kredi kanalı arasındaki iyi kurulmuş bağlantıya rağmen, ikincisi ile harcamalar arasındaki bağlantı oldukça zayıftır ve bu da para talebine bir rol biçmektedir. Bu tezde, önceki yüzyıldaki önemini vurgulayarak para talebi üzerine literatürü inceledikten sonra, Gurley ve Shaw'ın (1960) inşa ettikleri teorik çerçeveyi ortaya attıkları“çeşitlendirme amaçlı para talebi”kavramını tarihsel bağlamıyla birlikte açıklamak amacıyla sunuyoruz. Buna göre, finansal gelişmeyi yalnızca finansal sektörün büyümesi olarak değil, aynı zamanda tasarruf-yatırım süreçlerinin kolaylaştırılmasını ve etkinleştirilmesini sağlayan finansal aracılıkta uzmanlaşma olarak da değerlendiriyorlar. Bu nedenle, kalkınma sürecinde, kamusal finansal aracılar, özel banka dışı finansal aracılar tarafından tamamlanmaktadır. Banka dışı finansal aracıların büyümesi, finansal olmayan sektörün borç seviyelerini artırarak, Gurley ve Shaw (1955, 1957) tarafından daha önce varsayıldığı gibi, çeşitlendirme motifinin ikame etkisine domine etmesi sonucunda, para talebini arttırabilir. Bu çalışmada borçluluk verilerine erişebildiğimiz OECD ve BRICS ülkelerinin çoğunluğu için para talebi ve finansal gelişme arasındaki uzun vadeli ilişkiye yönelik bu önermeyi test ediyoruz. En yeni panel zaman serisi ve panel eşbütünleşme tekniklerini kullanarak, panel düzeyde para talebi ve finansal gelişme arasında uzun vadede çoğu ülke için pozitif olan eşbütünleşme ilişkisine dair kanıtlar buluyoruz.
Özet (Çeviri)
Macroprudendials have become the one of the major policy tool to control money stock following the Global Financial Crises, and widely employed to combat post-Covid inflation. To account for the non-neutral and heterogenous effects of monetary expansion across different countries, one might go beyond traditional quantity theory and focus how the money growth through macroprudentials reflect on expenditure. Despite the well-established link between macroprudentials and money-credit channel, the link between the latter and expenditures is rather weak, thereby casting a role for money demand. In this thesis, after reviewing the literature on money demand by emphasizing its prominence in the previous century, we present Gurley and Shaw (1960) framework to account for the notion of“diversification demand for money”they introduced in its historical context. Accordingly, they consider financial development not only as the growth of the financial sector but also pecialization in the financial intermediation, which improves the facilitation of saving-investment processes. Therefore, in the development process, the governmental financial intermediaries are to be complemented by private non-bank financial intermediaries. The growth of these non-bank financial intermediaries, by increasing the debt levels of the nonfinancial sector, mighy induce increasing demand for money provided that diversification motive dominates the substitution effect, as postulated previously by Gurley and Shaw (1955, 1957). We test this proposition regarding the long-run relationship between money demand and financial development for most of the OECD and BRICS countries with available data. Using the most recent panel time series and panel cointegration techniques, we find evidence for a cointegrating relationship between money demand and financial development at the panel level, which is positive in the long-run for most of the countries.