Performans değerlendirme yöntemlerinden biri olarak 360 derece performans değerlendirme
360 degree performance appraisal as one of the methods of performance appraisal systems
- Tez No: 146628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz Artı değerin oluşumundaki en önemli faktör olan insanın, artı değerin oluşturulmasına ne derece katkıda bulunduğunun araştırılması son dönemin en önemli konularından biri olmuştur. Verimli organizasyonlar kurma amacı güden bu konunun tartışılmasından ortaya çıkan performans değerlendirme teknikleri ve özellikle 360 derece performans değerlendirme tekniği bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılarak oluşturulan bu tez, 360 derece performans değerlendirme yönteminin uygulandığı çok uluslu bir firmadaki saha çalışması, mülakatlar ve anketlerin incelenmesi ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since employee is the most important factor of creating added value, contribution of the employee to the added value become one of the most popular discussion in recent years. The main subjects of this thesis are the performance appraisal techniques and especially the 360 degree Performance Appraisal which occurred with the help of this discussion. This thesis which formed with the help of local and foreign sources is ended with a field study in a multinational company which includes surveys and interviews m