Yeni ekonomi, makro ekonomik etkileri ve Türkiye
The new economy, macro economic effects and Turkey
- Tez No: 146626
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
oz Günümüz dünyasında teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler, ekonomilerin yapılan ve performansları üzerinde önemli değişimler yaratmaktadır. Teknolojiye yoğun biçimde yatırım yapan ve bu teknolojiyi kullanan gelişmiş ekonomilerde görülen bu süreç“Yeni Ekonomi”kavramı ile ifade edilmektedir. İnternetin son yıllarda yaygınlık kazanması ve birçok ekonomik faaliyette kullanılması ile birlikte, yeni sektörler, ticaret biçimleri ve yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Enformasyon ve iletişim teknolojilerinde görülen hızlı gelişmeler ise başta ABD Ekonomisi olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin makro ekonomik performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu teknolojileri üretebilen ve yoğun olarak kullanan ülkeler iktisadi büyüme performanslarım arttırmakta ve büyümeyi verimlilik artışlarıyla birlikte işsizlik ve enflasyon baskısı olmadan gerçekleştirebilmektedir. Makro ekonomik dengeler içerisinde önemli bir fonksiyonu yerine getiren piyasalardan biri olan finansal piyasalar da bu değişimden büyük ölçüde etkilenmektedir. E-finans uygulamaları ile birlikte finansal piyasalarda önemli değişimler göze çarpmaktadır. Çalışma ilişkileri açısından da bu durum benzer bir nitelik göstermekte; işgücünün ve çalışma koşullarının niteliği yeni teknolojilerle birlikte büyük yapısal dönüşüm geçirmektedir. ¦f Bu tez çalışmasında Yeni Ekonomi ve unsurları analiz edilmeye çalışılmaktadır. Yeni Ekonomi, günümüzün modem ekonomileri üzerinde köklü değişimler yaratmakta, yaşanan bu değişim dalgasını yakalamak ise sistemli bir bütünlük gösteren ve kararlılıkla uygulanacak teknoloji ve inovasyon politikalarım zorunlu hale getirmektedir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından bu tür bilim ve teknoloji politikalarım uygulamak çağı yakalamak açısından büyük bir önem arz etmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In contemporary world, rapid developments in technology field have caused important changes on structures and performances of the economies. This process can be seen mostly at developed economies which invest intensively on technology and use this technology. This process is defined as“New Economy”. On the other hand, Internet has become widespread; with the effect of this new sectors, new types of commerce and jobs have emerged. Rapid developments in information and communications technologies, have affected macro economic performance of lots of developed countries, especially the USA. The countries which can produce and intensively use this technologies, increase their economic growth performances and can achieve this, with the increase in their productivity, without pressures of unemployment and inflation. Financial markets, which achieve one of the important functions in macroeconomic equilibrium have also been affected from this transformation. Important transformations can be observed in financial markets, with the introduction of E- finance practices. This process is similar from the aspect of working relations. Important transformations have occurred in the quality of workforce and working conditions with the effect of new technologies. In this study I try to analyse New Economy and its components. New ?r Economy has caused radical changes on contemporary modern economies. To catch this wind of change, systematically comprehensive technology and innovation policies have become obligatory which should be practised decisively. Especially for developing countries like Turkey, it is very important to practise this kind of science and technology policies to reach contemporary modern world. rv