Technical efficiency estimation in selected Turkish private manufacturing industries: Stochastic frontier approach with a cross-sectional model
Seçilmiş Türk özel imalat sanayilerinde teknik etkinlik tahmini: Yatay-kesit veri modeli ile stokastik sınır yaklaşımı
  1. Tez No: 146630
  2. Yazar: ÖNDER YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
oz Üretim birimlerinin verimlilik performansı hem iktisatçılar hem de politika yapıcılar için önemlidir. Bir üretim biriminin verimliliğinden anlaşılan tüm üretim faktörlerinin verimliliğini kapsayan toplam faktör verimliliğidir. Toplam faktör verimliliğinin kaynaklarının araştırılması ve bu kaynakların toplam faktör verimliliğine olan etkilerinin saptanması verimlilik arttırmada politika yapıcılara önemli ipuçları sağlar. Solow'un artık yaklaşımına göre toplam faktör verimliliğinin tek kaynağı teknik ilerlemedir. Son yıllardaki çalışmalar, teknik ilerlemenin yanında teknik etkinlik düzeyindeki değişimlerin de -üretim biriminin veri teknoloji ile gerçekleştirebileceği üretim düzeyi ile gerçekte ürettiği düzey arasındaki fark- toplam faktör verimliliğine katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada, Türkiye özel imalat sanayii üçlü ana iktisadi faaliyet kollarında toplam faktör verimliliğinin kaynağı olarak teknik etkinlik, stokastik üretim sının yaklaşımı ile yatay-kesit veri kullanılarak tahmin edilmektedir. 1985 ve 1990 yıllarında, reel katma değer büyüme haddindeki değişimlerin üretim faktörlerinin büyüme haddi ile açıklanamayan kısmını, diğer bir deyişle artıktaki değişimlerin çok büyük bir bölümünü teknik etkinsizlik açıklamaktadır. 1995 yılında ise bu değişimler, rassal şoklar tarafından açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The productivity performance of production units is important for both economists and policy-makers. When we talk about productivity, we refer to total factor productivity which is a productivity measure including all production factors. The investigation of sources of total factor productivity growth and the effects of the sources of variation on total factor productivity growth allow policy makers to understand the facts in improving the productivity. According to Solow residual approach, the unique source of total factor productivity is technical progress. Recent studies reveal that along with technical progress, variations in technical efficiency -the gap between the production unit's potential output with existing technology and its actual output- can also contribute to total factor productivity growth. In this study, technical efficiency as a source of total factor productivity growth, is estimated by means of stochastic production frontier approach with cross-sectional data in Turkish private manufacturing industries at three-digit level. In 1985 and 1990, the vast majority of variations in the growth rate of real value added not explained by variations in the growth rate of production factors, namely variations in residual, are clarified by technical inefficiency. In 1995, these variations are clarified by random shocks. Ill