Azalan enflasyon: Tüketim alışkanlık ve politikalarının sorgulanması
Disinflation: An investigation of consumption habits and policies
  1. Tez No: 146629
  2. Yazar: ONUR AKMEHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
oz Yerleşmiş enflasyon kültürünün yeni iktisadi gelişmelerle olan kaçınılmaz çatışması, değişim içerisinde bulunan tüketici davranışları ile ilgili hususları kavramak ve mevcut tüketim teorilerini yenilemek için bir fırsattır. Tezde irdelenmek istenen azalan enflasyon koşullarında bireylerin iktisadi davranış kalıplarındaki farklılıklarla, eşzamanlı meydana gelen tüketim değişimlerinin bir bütün içerisinde hareketidir. Küresel sosyal bilimsel düşüncede değişim ve normalleşme kavramlarına, gelişmekte olan ülke suretiyle bakan bu çalışma, tüketimin kültürel özellikler taşıdığını gösterir. Bu özellikler tüketim kalıplarının değişmesi için gerekli iktisadi itici gücün oluştuğu dezenflasyon döneminde en açık şekilde gözlemlenebilir. Sıralı probit yöntemiyle oluşturulan tüketim modeli, Türkiye'de 2002 sonrasında gerçekleşen dezenflasyonu, nedenleri ve geleceği ile birlikte inceler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The unavoidable conflict between the long established inflation culture and the new economic developments is an opportunity towards grasping changing consumer habits and renewing current consumption theories. The aim in this thesis is tracking changes in behavioural consumption patterns in conjunction with macroeconomic disinflationary circumstances. This study concentrates on the nature of the normalization notion in current social scientific thought from a developing country's point of view. It is my intention to show that since consumption has cultural aspects, these aspects are best observed when economic circumstances provide enough momentum to alter current consumption patterns. For this purpose, I have designed a disinflation consumption model using ordered probit analysis. The model examines the post-2002 disinflation phenomenon in Turkey with its reasons and its future. Ill