Halkla ilişkiler ortamı olarak internetin kullanımı: Üç büyük şirket ve üç halkla ilişkiler firması örneğinde görsel kimlik göstergeleri açısından ağ sitesi incelemesi
Internet as a PR medium: WEB sitesi analysis of three companies and three PR firms in the contex of visual identity signs
  1. Tez No: 146640
  2. Yazar: BANU MÜJDE BASKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
oz Bu çalışmada yeni bir halkla ilişkiler aracı olan internetin halkla ilişkilere katkısı araştırılmış ve kuruluşların kurumsal kimliğinin bir parçası olan görsel kimlik göstergeleri göstergebilimsel yöntemler yardımıyla incelenmiştir. Bu inceleme sırasında belirlenen kuruluşlara ait ağ sitelerinde yer alan logo, renkler, yazı karakteri ve tecimsel karakter öğesi gibi görsel kimlik göstergeleri anlamlan açısından incelendikten sonra bunların kurumsal kimliğe uygunluğu ve katkısı irdelenmiştir. Çalışmanın sonucunda çözümlemelerden elde edilen bulgular ışığında kuruluşların halkla ilişkiler etkinliklerinde internet ortamından ne şekilde yaralandıkları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the contribution of internet which is a novel public relations tool, to public reletions is examined and, visual identitiy signs wich form a part of corporate identitiy are analysed throught semiotics techniques. Throughout this analysis, after images such as logotypes, colors, writing characters and trade characters which take place at the web sites af the determined corporations are analyzed with respect to their meanings, their suitability and contrubution to corporate identitiy are determined. İn the conclusion of the study, in the light of the findings obtained from the analysis, it has been attempted to determine how the corporations bebefit from the public relations tools on the internet in the public reletions studies.