Amerika Birleşik Devletleri'nin 'Yeni Dünya Düzeni'nde Irak Savaşı siyasal söylem analizi
In the New World order United States of America's Iraq War political discourse analysis
- Tez No: 146641
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
öz Amerika Birleşik Devletleri'nin başat rol oynadığı 'yeni dünya düzeni', kimilerine göre eski ve modası geçmiş bir kavramdır, kimilerine göre ise yeni bir boyut kazanarak devam etmektedir. Soğuk Savaş sonrası dünyanın çift kutupluluktan tek kutuplu bir düzene geçmesi ve ABD'nin kendisini engelleyebilecek askeri bir rakipten yoksun kalmasının ardından gücünü Irak'a karşı kullanması herkese artık istediği gibi hareket edebileceğini göstermesi bakımından oldukça dikkat çekicidir. Öne sürülen pek çok nedene rağmen Irak Savaşı'nın temel gerekçesinin ABD'nin Soğuk Savaş sonrası tek kutuplu dünya politikasındaki ağırlığını korumak ve askeri taktik uygulamalar bakımından gücünü göstermek amacıyla her şart altında ve herkese karşı kararlılığın kanıtlanması olduğunu söylememiz mümkündür. Önümüzdeki dönemde Rusya-Çin-Orta Asya ülkeleri arasında kurulan ittifakın güçlenmesi için en az 20 yıl gerektiği düşünülürse, ABD'nin bu süre içinde tek başına hareket etmeye devam edeceğini görmek için kahin olmaya gerek yoktur. Bu ise 'yeni dünya düzeni'nin günün koşullarına göre yeni versiyonlar üretilerek ve güncellenerek dünya kamuoyunun önüne yeniden getirileceği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
According to some people,“the new world order”of the U.S. is an old and out of fashion concept. On the other hand, some other people think that this concept is still alive by having a new dimensions. After the Cold War, the world has become one side aspected order and U.S. has no rival which can prevent it to use its power where and how does it want. Although there were so many reasons for U.S. to attackt to Iraq, infact the only reason to make war with that country was to show United States of America's power both on the world politics and tactical solidarity practises. In the near future, it will take more than 20 years to set up a powerful alliances by Russia-China and Middle Asian Countries. Until that time U.S. will act preemptively and alone. This situation means that new world order will be set up and produced according to living day's conditions for the 'national interests' again and again with new versions. m