Dış politika aracı olarak psikolojik savaşın taihsel evrimi ve uygulamada gösterdiği farklılıklar
The historical evolution of psychological warfare as a means of foreign policy and its differences in practice
  1. Tez No: 146642
  2. Yazar: ÖZGÜN ERLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
öz Bu çalışmada, psikolojik savaşın, nasıl değişimlerden geçerek, modern savaşın ve bunun da ötesinde uluslararası politikanın önemli unsurlarından biri haline geldiği sorusunun yanıtı aranmaktadır. İlk olarak kavramsal yaklaşım çerçevesinde psikolojik savaşın anlamı, amaçlan, hedefleri ve unsurları tahlil edilmiştir. Ardından, tarihsel bir perspektifle, psikolojik savaşın geçirdiği evrim incelenmiştir. Zira, günümüzde psikolojik savaşın geldiği noktanın kavranabilmesi, geçirdiği tarihsel sürecin ve özellikle de 20. yüzyıldaki uygulamaların anlaşılmasına bağlıdır. Çalışmada günümüzde psikolojik savaşın içeriğinde ve uygulanma yöntemlerinde yaşanan değişim ve gelişimler ise son iki bölümde analiz edilmiştir. Çalışmada psikolojik savaşın, tarihte olduğu gibi 21. yüzyılda da, askeri yöntem ve uygulamaları içermeye devam ettiği; ancak savaşlarda kullanımından farklı olarak, siyasal ve toplumsal alanlarda ve ağırlıkla sivil unsurlara yönelik olarak yürütülür hale geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT I attempt to work out the problem that how the psychological warfare had been transformed into a significant concept of not only modern warfare but also internatiomal politics, throughout this research. First of all, the meaning, the objectives, the elements and the principals of the psychological warfare is studied with a conceptual approach. What comes next is, the examination of the evolution that the psychological warfare experienced, by a historical pespective. 21st century is closely related to the understanding of the procedures that the psychological warfare had undergone and especially the applications in the 20th century. The evolution and the development of the contents and the application methods of the psychological warfare today, is analyzed throughout the last two sections. The study is concluded with the result that the psychological warfare stil includes military methods and applications in the 21st century as before in the history, however, it is no more only a matter of war, but also a political and a sociological concept and beyond, it is applied particularly to the civilians. m