Türkiye'de internet'e dayalı uzaktan eğitim ve üniversite kütüphaneleri
Internet based distance education and university libraries in Turkey
- Tez No: 146643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SACİT KESEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada, önce genel olarak uzaktan eğitim konusu üzerinde durulmuş daha sonra Internet' e dayalı olarak uzaktan eğitimin tanımı, özellikleri ve gerekliliği yarımda üniversite kütüphaneleriyle ilişkisi incelenmiştir. Internet' e dayalı uzaktan eğitimin etkin ve verimli bir şekilde verilebilmesi için üniversite kütüphanelerinin öneminin vurgulandığı bu araştırmada, Türkiye'de Internet' e dayalı uzaktan eğitim ve üniversite kütüphaneleri konusu, İstanbul Bilgi Üniversitesi elektronik işletme yönetimi yüksek lisans öğrencilerine uygulanan anketle desteklenerek incelenmiş ve bu konudaki sorunlar dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, distance education is explained firstly; then Internet based distance education is examined with its features and necessity of distance education in social life as well as its relation with the university libraries. This paper emphasizes the importance of university libraries for effective and efficient Internet based distance education. Internet based distance education and university libraries in Turkey are studied with the support of a questionnaire applied to Istanbul Bilgi University Master of Business Administration (e-MBA) students and the problems are expressed. DÜZELTME II