Yeni metal-şelat bileşikleri sentezi ve yapılarının aydınlatılması
  1. Tez No: 14665
  2. Yazar: SALİH ZEKİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada, s,s'-bis(2-benzimidazolilmetil) ditiyoglioksim (H2L) olarak isimlendirilen yeni bir tür visinal dioksim, cyanogen-di-N-oksit ve 2-merkapto benzimidazolden -10°C de diklorometan içerisinde sentez edilmiştir. Çoğu visinal dioksimlerde olduğu gibi iki N atomundan koordine olarak 1 : 2 metal : ligand oranında bağlanan bu ligandın Nikel(II), Palladyum(II), Kobalt(II) ve kobalt(III) kompleksleri izole edilmiştir. Bundan başka L'= pridin, 2,6-dimetilpridin, 2-merkaptopridin, 2-karbok- sipridin, pridin-2-karboksialdehid, trifenilfosfin ve trifenil- arsin olmak üzere, L ve Cl aksiyal ligandları ile [Co(HL)2(L') Cl] kompleksleri de hazırlanmıştır. Elde edilen bu komplekslerin tümünün genel organik çözücülerdeki çözünürlükleri oldukça iyidir. 1 13 Ligant ve komplekslerin yapıları elementel analiz, H, C-NMR, İR ve UV-VIS spektroskopik sonuçlarına göre açıklanmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY A new vicinal dioxime ligand with two 2-benzimidazolylmethyl groups, namely s,s'-bis(2-benzimidazolylmethyl)dithioglyoxime (H2L) has been prepared from cyanogen-di-N-oxide and 2-merkapto methylbenzimidazole in dichloromethane at -1O0C. Nickel(II), Palladium(II), Cobalt(II) and Cobalt(III) complexes of fyL have metal : ligand ratio 1 : 2 and the ligand coordinates through the two N atoms, as most of the vicinal dioximes. [Co(HL)2(L' )C1] has been prepared with L'= pyridine, 2,6- dimethylpyridine, 2-mercaptopyridine, 2-carboxypyridine, pyridine-2-carboxyaldehyde, tripheny lphosphine, triphenylarsine, together with a chlorine ion as axial ligands. All these complexes slightly soluble in common organic solvents. Structures are proposed according to elemental analysis, H, 13 C-NMR, IR and UV-Visible spectral data. IV