Müezzinler (Sütçüler-Isparta) yöresinin orta miyosen gastropoda faunası
- Tez No: 14666
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKER ÖZSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada. Müezzinler ( Sütçüler-Isparta) yöresindeki iri taneli kumlardan sağlanan gastropod faunasından 27 cins' e ait 35 tür belirlenmiş ve tanımlamaları yapılmıştır. Belirlenen fauna aşağıdaki gibidir: Cypraecassis (Cypraecassis) cypraeiformis (Bors.) Bittium (Bittium) spina (Partsch) Cerithium (Thericium) vulgaturo Sacco Cymatiuro (Lampusia) af fine friedbergi Cossm. et Peyr. Eocypraea (Aprocypraea) miobadensis miobadensis( Sacco) Sandbergeria spiral issima Dub. Chrysallida (Pyrgulina) interstincta (Phil.) Odostomia (Megastomia) conoidea (Brocchi) Odostomia plicata Mont. Turbonilla alpina Sacco Turbonilla (Pyrgolampros) facki Koen. Alvania (Alvania) montagui miocenica Sacco Alvania (Alvania) venus danubiensis Cossm. et Peyr. Manzonia cf. costata Adams Turboella (Turboella) acuticosta Sacco ? Strombus sp. Turritella (Torculoidella) bieniazsi Friedberg Turritella (Archiroediella) pythagoraica Hilb. Turritella (Zaria) subangulata Brocchi ? Conus sp. Conus sp. Conus fConolithus) brezinae Hörn. et Au. Mitraria 'Mitraria) ambigua arobigua (Fbg.) Mitraria (tııtraria) goniophora (Bellardi) Mitra (Tiara) scrobiculata Bellardi Vexillum (Vexillum) cf. ebenus (Lm. ) Vexillum (Costellaria) plicatulum (Brocchi) Arcularia (Arcularia) dujardini (Desh.) Hinia (Hinia) colorata vindobonensis (May.) Ancilla (Baryspira) glandiformis (Lm.) Clavatula (Clavatula) cf. doderleini (Hörn.) Clavatula (Clavatula) granulatocincta (Münst.) Clavus (Drillia) cf. allionii Bellardi Clavus (Drillia) pustulatus (Brocchi) Crassispira granaria (Duj.) Cythara ( Mangel ia) cf. subturgida (Boettger) Athleta (Athleta) ficulina (Lro. ) Planorbis pytchophorus Brus. Faunanın derlendiği bölge, Tetis Denizi'nin artığı o- lan Akdeniz Bioprovinz' inde yer almaktadır. Faunanın bilinen diğer eş yaşlı faunalar ile karşılaş tırılması sonucunda, Santral Paratetis ve Bulgaristan fauna sı ile eş öğeler taşıdığı görülmüştür. Elde edilen veriler, yörenin Antalya Körfezi'nden gelişen Orta Miyosen transgresyonunun (Erentöz, 1 ) etki sinde kaldığını göstermiştir. Faunanın yaşı Orta Serravaliyen olarak belirlenmiştir. IV ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 27 genera and their 35 species, recovered from the coarse sandbeds in the locality Müezzinler (Süt- çüler-Isparta), are determined and described. This determined fauna is as fallows: Cypraecassis (Cypraecassis) cypraeiformis (Bors.) Bittium (Bittium) spina (Partsch) Cerithium (Thericium) vulgatum Sacco Cymatium (Lampusia) affine friedbergi Cossm. et Peyr. Eocypraea < Aprocypraea ) miobadensis miobadensis (Sacco) Sandbergeria spiral issima Dub. Chrysallida (Pyrgulina) interstincta (Phil.) Odostomia (Megastomia) conoidea (Brocchi) Odostoroia plicata Mont. Turbonilla alpina Sacco Turbonilla (Pyrgolampros) facki Koen. Alvania (Alvania) montagui miocenica Sacco Alvania (Alvania) venus danudiensis Cossm. et Peyr. Manzonia cf. costata Adams Turboella (Turboella) acuticosta Sacco ? Strombus sp. Turritella (Torculoidella) bieniazsi Priedberg Turritella (Archimediella) pythagoraica Hilb. Turritella (Zaria) subangulata Brocchi ? Conus sp. Conus sp. Conus (Conolithus) brezinae Horn, et Au Mitraria (Mitraria) ambigua ambigua (Fbg.) Mitraria (Mitraria) goniophora (Bellardi) Mitra (Tiara) scrobiculata Bellardi Vexillum (Vexillum) cf. ebenus (Lm.) Vexillum (Costellaria) plicatulum (brocchi) Arcularia (Arcularia) dujardini (Desh.) Hinia (Hinia) colorata vindobonensis (May.) Ancilla (Baryspira) glandiformis (Lm. ) Clavatula (Clavatula) cf. doderleini (Horn.) Clavatula (Clavatula) granulatocincta (Miinst.) Clavus (Drillia) cf. allionii Bellardi Clavus (Drillia) pustulatus (Brocchi) Crassispira granaria (Duj.) Cythara (Mangelia) cf. subturgida (Boettger) Athleta (Athleta) ficulina (Lm. ) Planorbis pytchophorus Brus. The region with the fauna mentioned above belong to the Mediterranea Bioprovinces, which is a relict of the Tethys Ocean. The correlation of the studied fauna with these of ot her contemporaneous fauna reveals that it contains common components with Central Paratethys and Bulgarian region. The data obtained herewith shows, that the study area was influenced by the Middle Miocene transgression (Erentöz, 1 ) originating form Antalya Bay. The age of studied fauna is determinied as Middle Serrevallian (Middle Miocene). V