Kültür taşıyıcısı olarak Türk Halk Müziği (TRT ve özel radyo örnekleri)
Turkish Folk Music as a carrier of culture (samples from Turkish radio and television association-TRT-and commercial radio channels)
- Tez No: 146656
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Music, Radio and Television
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
öz Bu araştırmada, Türk Halk Müziği'nin kültür içindeki yeri, bir folklor öğesi olarak önemi, çeşitli açılardan sınıflandırılması etraflıca incelenmeye ve sınıflandırılmasında farklı bir görüş ortaya konmaya çalışılmıştır. Geniş halk kitlelerine seslenebilen iletişim araçlarından biri olan radyoların, yayınladıkları Türk Halk Müziği (THM) ile kültürün taşınmasında önemli rolleri olduğu halde, TRT ve özel radyoların THM yayınlarının yetersiz olduğu düşüncesiyle, konu araştırılmıştır. Bu amaçla, istanbul'daki radyolar bir hafta boyunca rastlantısal, ancak günün farklı saatlerinde dinlenerek, o sırada yayınladıkları sözel veya müziksel yayınlar ve türleri kaydedilmiştir. Dört TRT istasyonu da dahil, dinlenebilen 85 radyo içinde, yalnızca %8,5 oranında THM yayını saptanmıştır. Diğer yandan, TRT radyolarında müzik yayınlarının dağılımı incelenmiş, Radyo-3 hariç, diğerlerinde THM'nin çeşitli oranlarda yer aldığı belirlenmiştir. Ancak, Türk toplumunun kültürel iletişimi açısından bu yayınların yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. İstanbul'daki özel radyolar göz önüne alındığında, yalnızca sekizinin, müzik yayınlarında THM'ni diğer türlerden daha fazla oranda yayınladıkları belirlenmiş, bir kısmının ise, RTÜK'ün %2,5 oranında THM yayınlanma gerekliliğini yerine getirmediği saptanmıştır. Ayrıca "bazı otoritelerin, TRT ve özel radyolardaki THM yayınlarıyla ilgili görüşleri alınmış, özel radyoların da THM programlarını, TRT gibi, yetişmiş prodüktör ve sunucularla yapması ve kültürümüzün korunması konusunda duyarlı olmaları gerektiği kanaatine varılmıştır. Devlet, Türk ulusunun varlığı ve geleceği açısından, Türk Halk Müziği'ne gerçek değerini vermelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, main role of Turkish Folk Music in the cultural life, its importance as a folkloric element and its classification were evaluated in detail, and it was classified based on a different concept. This study was initiated with the idea of insufficiency of the Turkish Folk Music broadcasts at Turkish Radio and Television Association (TRT) and the commercial channels despite the fact that radios do reach to larger population and they play great role for cultural enhancement. For this purpose, I listened to receivable 85 broadcasting channels including both TRT channels and the commercial ones for a week in a random order but, in a different time schedule every day. During the listening, the verbal and the musical broadcasts were recorded. The proportion of Turkish Folk Music broadcast was only 8.5% of the musical broadcasts of 85 radio channels including four TRT channels. On the other hand, according to the TRT's program booklet published annually, it was determined that the Turkish Folk Music was broadcasted at different percentages within all the TRT channels except the Radio-3. However, our conclusion was that these percentages were insufficient for the cultural interaction of the Turkish society. The Turkish Folk Music was primarily broadcasted on only eight of the commercial radio channels in Istanbul. Some of the channels did not meet the criteria of the Radio and Television Supreme Council (RTÜK) to broadcast the Turkish Folk Music in a proportion of 2.5%. In addition, the opinions and the ideas of some authorities about the Turkish Folk Music broadcasts in TRT and the commercial broadcasting channels were evaluated. The conclusion was that the commercial broadcasting channels should have experienced producers and speakers like those TRT have for broadcasting of the Turkish Folk Music programs and should be sensitive about protecting and preserving our culture. Turkish authorities should promote the Turkish Folk Music to protect unity and future of nation. Ill