Pinus radiata D. Don., Pinus maritima Mill. ve Pinus elderica Medw'in embriyo kültürü ile yetiştirilmesi
- Tez No: 14667
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEN KIRMIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Pinus radiata D.Don., Pinus maritima Mili., Pinus elderica Medw. türlerinde yeni bir üretim metodu bulunması amacı ile embriyo kültürü yapılmıştır. Bitkisel materyal olarak bu türlerin tohum embriyoları ve temel besin ortamı olarak Murashige- Skoog besiyeri (MS besiyeri) kullanılmıştır. Çalışmada bu her çam türü için de aynı olmak koşuluyla IAA (indol Asetik Asid), Kinetin (6-furfilaminopurin) ve 2,4-D (2,4 Diklorofenoksi asetik asit) hormonları MS besiyerine değişik konsantrasyonlarda karıştırılarak denenmiş ve çam embriyolarının gelişmesinde nasıl etki yaptığı araştırılmıştır. Ayrıca bu üç türün embriyo lar ındaki gelişmeler denenen her besiyeri için karşılaştırılmıştır. Bu çalışmadaki türlerde köklenme elde edilememiştir. Embriyo kültüründe yetiştirilmesi son derece güç olan türlerin seçilmesi ve sürenin kısıtlı olması, köklenme elde edilmesine engel teşkil etmiştir. Ancak denenen değişik hormon konsantrasyonlarının bazılarında çok iyi kallus, hipokotil ve kotiledon gelişmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Pinus radiata D.Don., F.maritlma Mill, and P.elderica Medw. species used to make a new growth medium using embryo culture were aimed. As plant material the seed embryons of these species, and Murashige and Skoog culture medium used in this study. Indolacetic acid (IAA), Kinetin (6-furfilaminopurin) and 2,4-D (2,4- Diclorophenoksi acetic acid) mixing in various concentrations were applied in MS culture medium, and their effects were investigated. Separately, growths of the three embryo cultures against "the hormones were compared with each examined culture mediums. We have not observed any rootings in our specimens. Because, we had chosen the species which are difficult to grow them with embryo culture in a short time. But as a result we have found a well developed callus, hypocotyl and cotyledon formations in examined various hormone concentrations.