Trabzon çevresinde yayılış gösteren bazı Vicia türlerinin karyotip analizleri
Karyotypic analyses of some vicia species distributed around Trabzon
  1. Tez No: 14668
  2. Yazar: SEMA HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada Trabzon çevresinde yayılış gösteren dört Vicia türünün karyotlp analizleri yapılmıştır. Bu türler, Vicia cracca subsp. cracca, Vicia hirsuta,, Vicia hybrida ve ve Vicia sativa subsp. nigra1 dır. İncelenen türlerin tohumları etüvde çimlendirildi. Çimlenmiş tohumların kök uçları %0.5 lik kolşisinde ön muameleye alındı, ön muameleden sonra feulgene alındı. Boyanmış kök uçları ezildi ve kalıcı preperat haline getirildi. İncelenen türlerden Vicia hybrida ve Vicia sativa. subsp. nigra 2n=12 kromozoma sahip olurken Vicia hirsuta ve Vicia cracca subsp. cracca 2n=14 kromozoma sahiptir. Bu dört türün hepsinde birer çift kromozomun bir kolu üzerinde bir satelit mevcuttur. Bunlarda bulunan kromozom tipleri subakrosentrik, submetasentrik ve metasentrikdir. Türler arasında kromozom tipleri ve büyüklükleri bakımından farklılıklar mevcuttur. IV
Özet (Çeviri)
In this research, karyotype analyses of four Vicia species distributed around Trabzon were studied. These species are Vicia cracca subsp. cracca, Vicia hirsuta, Vicia hybrida and Vicia sativa subsp. nigra. Seeds of the investigated species were germinated in incubator. The: root tips of germinated seeds were pretreated in 0.5% colchicine. Pretreatment was followed by feulgen staining. Stained root tips were squashed and made permanent. In investigated species while Vicia hybrida and V. sativa subsp. nigra have 2n=12 chromosomes, V. hirsuta and V. cracca subsp. cracca are 2n=14 choromosomes. There is a satellite on one arm of each pair of chromosome of all the four species. Determined chromosome types of these species are subacrocentric, submetacentrinc and metacentrinc. We have found some differences from the point of chromosome types and largeness.