Şirket birleşmeleri ve satın almaların (şirket evliliklerinin) yönetsel açıdan incelenmesi: Nedenler, sorunlar, sonuçlar
Mangers and acquisitions (corporate marriages) causes, problems, consequences
- Tez No: 146675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
oz İş dünyasındaki globalleşme ve acımasız rekabet işletmeleri yoğun bir şekilde birleşme ve satın almaya zorlamaktadır. Son zamanlarda,dünya çapında rekor kıran mega birleşmeler ortaya çıkmakta ve belki de hergün dünyanın en büyük işletmeleri arasında birleşme ve satın alma faaliyetlerini duymaktayız. Birleşme ve satın almalar bütün dünyada son derece hızlı bir şekilde artmaktadır. Aslında birleşme ve satın almalarla ilgili belirli bir tanım yoktur. Bu konuda yüzlerce farklı tanım yapılmaktadır. Birleşme ve satın almaların temel amacı genelde sinerji sayesinde işletmenin performansını topyekün artırmaktır.Bununla beraber, birleşme ve satın almaların içice geçmiş pek çok amacı vardır. Birleşme ve satın almaların başarısı pek çok içsel ve dışsal faktöre bağlıdır. Bu konuda özellikle ayrıntılı inceleme en kritik faktörlerden birisidir. Çalışmamızda, birleşme ve satın almalarla ilgili temel kavramlar, süreç, avantaj ve dezavantajlar, engeller ve sorunlar ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında Türkiye'deki birleşme ve satın almaların temel nedenleri, süreç, kriter ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
oz İş dünyasındaki globalleşme ve acımasız rekabet işletmeleri yoğun bir şekilde birleşme ve satın almaya zorlamaktadır. Son zamanlarda,dünya çapında rekor kıran mega birleşmeler ortaya çıkmakta ve belki de hergün dünyanın en büyük işletmeleri arasında birleşme ve satın alma faaliyetlerini duymaktayız. Birleşme ve satın almalar bütün dünyada son derece hızlı bir şekilde artmaktadır. Aslında birleşme ve satın almalarla ilgili belirli bir tanım yoktur. Bu konuda yüzlerce farklı tanım yapılmaktadır. Birleşme ve satın almaların temel amacı genelde sinerji sayesinde işletmenin performansını topyekün artırmaktır.Bununla beraber, birleşme ve satın almaların içice geçmiş pek çok amacı vardır. Birleşme ve satın almaların başarısı pek çok içsel ve dışsal faktöre bağlıdır. Bu konuda özellikle ayrıntılı inceleme en kritik faktörlerden birisidir. Çalışmamızda, birleşme ve satın almalarla ilgili temel kavramlar, süreç, avantaj ve dezavantajlar, engeller ve sorunlar ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında Türkiye'deki birleşme ve satın almaların temel nedenleri, süreç, kriter ve sonuçları incelenmiştir. ABSTRACT Globalization and fierce competition in business world puts intense pressure on companies to enter into mergers and acquisitions Nowadays, record-breaking mega mergers have become commonplace in the worldwide and maybe everyday we hear merger and acquisition actions between the greatest companies of the world. All over the world mergers and acquisitions continues to experience dramatic and rapidly growth. In fact there is no unique definition of mergers. There are hundreds of different definitions about mergers. The primary purpose of merging and acquiring a company is usually to improve overall performance by achieving synergy. Howewer, there are complex purposes of mergers and acquisitions. Success of mergers and acquisitions depend on several internal and external factors. Especially, due diligence on mergers and acquisitions is one of the most critical factor. Basic terms, causes, process, advantages and disadvantages, disincentives and problems of mergers and acquisitions, is examined in our work. In an applied part of this work, basic causes, process, criterias and results of mergers and acquisitions in Turkey is examined. Ill