Türk sivil havacılık mevzuatı kapsamında ticari hava taşımacılığı işletme faaliyetleri ve bu sektörde yönetim bilişim sistemlerinin işleyişine ilişkin bir uygulama ve değerlendirilmesi
A view of commercial air transport activities in accordance with Turkish civil aviation regulations and an application and evaluation of management information system mechanisms in this industry
- Tez No: 146674
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
oz“Türk Sivil Havacılık Mevzuatı Kapsamında Ticarî Hava Taşıma İşletme Faaliyetleri ve Bu Sektörde Yönetim Bilişim Sistemlerinin İşleyişine İlişkin Bir Uygulama ve Değerlendirilmesi”adlı tezde ulusal ve uluslararası sivil havacılık kuralları kapsamında hava taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, dış kaynaklardan yararlanma yoluyla yönetim bilişim sistemlerini kullanarak, rekabet avantajı yaratabilecekleri vurgulanmaktadır. Tezin birinci bölümünde Türk Sivil Havacılık Mevzuatı ile Çok ve İki Taraflı Sivil Havacılık Anlaşmaları kapsamında ticarî hava taşımacılığı işletme faaliyetlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, karar almada bilgi sistemlerinden yararlanılması gündeme getirilmiş, işletmelerde yer alan bilgi sistemlerine ait açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yönetim bilişim sistemlerinin işleyişine ilişkin bir uygulama olarak ulusal havayolumuzun“Uçucu Ekip Yönetim ve Kontrol Sistemi”incelenmekte ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is stressed in this thesis named“A View of Commercial Air Transport Activities in Accordance with Turkish Civil Aviation Regulations and An Application and Evaluation of Management Information System Mechanisms in This Industry”that companies operating in air transport industry in accordance with national and international civil aviation legislations can create competitive advantages by using management information systems steaming from outsourcing. In the first part of this thesis, basic concepts are explained concerning Turkish Civil Aviation Regulations and Multi and Bilateral Civil Aviation Agreements. In the second part, decision making by using management information systems are taken into consideration. In the last part,, the details of“Flight Crew Management and Control System”related to the mechanism of management information systems are examined and evaluated based on the application of our national airlines. m