Küreselleşme sürecinde şirket birleşmeleri ve telekomünikasyon sektöründe bir uygulama
- Tez No: 146676
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
oz“Küreselleşme Sürecinde Şirket Birleşmeleri ve Telekomünikasyon Sektöründe Bir Uygulama”adlı tezde, küreselleşme süreci ve bunun teknolojik gelişmelere etkisi sonuçlarından olan stratejik ortaklıklar yoluyla büyüme kapsamında şirket birleşmeleri ele alınmaktadır. Tezin birinci bölümünde küreselleşme sürecinin işletmeler üzerindeki etkileri izlenmiştir. İkinci bölümde küreselleşme sürecinde stratejik ortaklıklar yoluyla büyüme ve şirket birleşmelerinin önemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, küreselleşme sürecinde telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri sektöründeki genel eğilimler ve mevcut durum ile geleceğin tesbiti gözden geçirilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de telekomünikasyon sektörü, mobil iletişim ve stratejik şirket birleşmelerine ait bir uygulama olarak Aycell-Aria birleşmesi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of globalization and its impact on technological developments as result of strategic alliances, has been given in the thesis named“Mergers in globalization process and an application in telecommunications sector”. The impacts of globalization process on companies have been examined at the first chapter of thesis. Afterwards, the strategic alliances and mergers in globalization process have been determined. At the third chapter, general approaches in telecommunication and information management sector have been examined. As a result, Aycell-Aria merger has been taken into consideration in an application of mergers in mobile communications and telecommunication sector in Turkey.