Sosyo-kültürel yapının taşıyıcı olarak eğitim İngiliz döneminde Kıbrıs Türk Eğitim Kurumu (1878-1960)
Socio-cultural constitution of Cypriot of Turkish Community with the help of education enstitution during English era's colony management (1878-1960)
- Tez No: 146682
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Sociology, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada Kıbrıs tarihinde İngiliz Dönemi (1878-1960) sömürge idaresinin eğitim kurumu aracılığıyla, Kıbrıs Türk Toplumunun sosyokültürel yapısında meydana getirdiği değişme ve çözülme incelenmeye çalışılmıştır. Tarihsel metod ve genel sosyoloji, tarih sosyolojisi, kültür sosyolojisi ve sömürge sosyolojisi yöntemlerinin birlikte kullanıldığı inter disipliner bir yaklaşım ile yazılı ve sözlü tarihi bilgiler değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Başlangıçta planlı sosyal değişme örneği olarak görülen uygulamaların, 1 93 1 yılından sonra zora dayalı sosyal değişme örneğine dönüştüğü, 1950'li yıllardan itibaren ise iç ve dış dinamikler sebebiyle tekrar bir yumuşama dönemine girdiği; ancak genel olarak İngiliz sömürge idaresinin uyguladığı siyasi baskılar ve eğitim kurumuna yaptığı müdahaleler ve ada Rumlarının zamanla şiddetle pekiştirdikleri Enosis amaçlı siyasal hareketlerin Kıbrıs Türk Toplumunun sosyo kültürel yapısında büyük değişmeler gerçekleştirdiği görülmüştür. Bunun yanında Kıbrıs Türk toplumunun yaşadığı bu planlı sosyo-kültürel değişme sürecinin aynı zamanda Kıbrıs Türk toplumunda milli kimliğin uyanışına katkılar yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
oz i Bu çalışmada Kıbrıs tarihinde İngiliz Dönemi (1878-1960) sömürge idaresinin eğitim kurumu aracılığıyla, Kıbrıs Türk In this study, the change and the disequilibrium, which English Era's Colony Management [1878-1960] created on the socio-cultural constitution of Cypriot Turkish Community with the help of education institution during Cyprus history, was tried to observe. Written and oral informations were evaluated by an inter disciplinarian approach in which the systems of historical method, general sociology, the sociology of history, the sociology of culture and the sociology of colony were used together. Practices, which were agreed as planned changing models at first, were seen to turn into social changing models based on force after 1931, then they were seen to enter an era of softening because of hinter and inter dinamics since 1950s; however, in general, it was seen that the politic pressures and attempts on the education institution which English colony management did and enosis aimed political movements- which were developed violently by island rumelians created big changes on the socio-cultural constitution of Cypriot Turkish Community. Besides this, it was observed that, at the same time, this planned socio-cultural period, which Cypriot Turkish community lived, did help to the awakening of national identity in Cypriot Turkish Community HI