Meryemana yöresi makrolikenlerinin sistematiği ekolojisi ve yayılış alanları
- Tez No: 14669
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHİM ANŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Meryemana Yöresi Makrolikenlerinin Sistematiği, Ekolo jisi ve Yayılış Alanları adlı bu çalışma Doğu Karadeniz Bö lümü, özellikle Trabzon yöresi liken florasının belirlenme si konusundaki düzenli ve sürekli araştırmalara katkıda bu lunmak amacı ile yapılmıştır. Meryemana yöresi çalışma süresince birkaç kez taranmış ve toplanan örnekler uygun yöntemlerle kurutulup herbaryum ör nekleri haline getirilmiştir. Örnekler ağaç kabukları, kayalar, karayosunları ve top rak üzerinden toplanmıştır. 30 türden 20 tanesi tek, 3 tane si iki, 7 tanesi ikiden fazla substrat üzerinde gelişmektede- dir. Verilen türlerin ekolojik özellikleri saptanmış, Meryemana Yöresinde bulunan türler için tayin anahtarları düzenlenmiş tir. Daha önce ülkemizde yapılan çalışmalarda tespit edilen yayılış alanları da verilmiştir. Bulunan türlerin bazıları, örneğin Usnea filipendula Aggr., Usnea rigida Aggr., Evernia prunastri (L.), Parmelia caperata (L.) Ach. ve Hypogymnia türleri ekonomik kullanıma uygundur. Rhizoplaca chrysoleuca (Smith.) Zopf., Haematomma ven- tosum (L. ) Massal., Cladonia chlorophaea (Flörke ex Sommerf. ) Spreng., C. coniochraea (Flörke ex Sommerf.) Spreng., C. furcata (Hudson.) Schaerer., c. rangiformis Hoffm., C. pleu- rota (Flörke.) Schaerer., C. Symphycarpa (Ach.) Fr., Parme lia sulcata Th. Tayl., P. taractica Krempelh., P. perlata (Huds.) Ach., P. stygia (L.) Ach., Evernia prunastri (L.) Ach., Ramalina polymorpha (Ach.) Ach., Xanthoria elegans (Link) Th. Fr., Buellia punctata (Hoffm.) Massal., Peltigera praetexta (Flörke) Zopf., Usnea rigida Aggr. ve U. filipen dula Aggr. türleri elde mevcut kaynaklara göre Trabzon yöresi için yeni saptanmış liken türleridir. -III-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study“The Taxonomy, Ecology and Distribution of Macrolichens of Meryemana Area”is to contribute continuous and regular researches towards explo ring to the lichen flora of Blacksea Division and particu^ larly Trabzon Environment. Within Sumela area lichens have been studied for a suf ficient period and the samples have been dried with accepted metods and kept into the state of herbarium. Lichen samples have been collected from tree barks, rocks, mosses and soil. Of the total 30 taxa found within the research area, 20 have been collected from one, and 10 from two or more substrates. The ecological features of taxa have been given and identification keys for species found in Meryemana have been determined. Distribution areas established according to the previous researches have been also presented. Some taxa found such as Usnea filipendula Aggr., Usnea rigida Aggr., Evernia prunastri (L.), Parmelia caperata (L. ) Ach. and Hypogymnia species are valuable for economical purpose. Rhizoplaca chrysoleuca (Smith.) Zopf., Haematomma vento- sum (L. ) Massal., Cladonia dhlorophaea (Flörke ex Sommerf.) Spreng., C. coniochraea (Flörke ex Sommerf. ) Spreng., C. pleurota (Flörke.) Schaerer., C. symphycarpa (Ach.) Fr., Parmelia sulcata Th. Tayl., P. taractlca Krempelh., P. per- lata (Huds.) Ach., P. stygia (L.) Ach., Evernia prunastri (L.) Ach., Ramalina polymorpha (Ach.) Ach., Xanthoria elegans (Link.) Th. Fr., Buellia punctata (Hoffm.) Massal., Peltigera praetexta (Flörke) Zopf., Usnea rigida Aggr. and Usnea fili pendula Aggr. was fixed new lichen species for Trabzon envi ronment according to the present literature. -IV-