Seydişehir-Hadim-Sandıklı yöresi kambriyen kayaçlarının asit kalıntısı mikrofaunası
- Tez No: 14670
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışma özellikle Batı Toroslar'da yüzey leroe veren Kambriyen yaşlı Çaltepe Formasyonu' nun fasiyes özellikleri, Hadimopanellid ve diğer mikro faunası ile ilgilidir. Çaltepe Formasyonu; dolomitler ile kireçtaşı ve killi kireçtaşlarmdan oluşmuştur, t. Gedik tarafından, Seydişe hir mevkiindeki Çaltepe Formasyonu' ndan alınan profildeki (Sş-profili) kayaç örneklerinin ince kesitleri üzerinde ya pılan mikrofasiyes analizleri sonunda, hakim biyota ve çökelme dokusu esas alınarak, aşağıdaki fasiyesler ayırtlan- mıştır. Fİ - Fosilli mikrit fasiyesi F2 t Biyomikrit fasiyesi F3 - Pelsparit fasiyesi F4 - întrasparit fasiyesi Çaltepe Formasyonu, başlıca Hadimopanella (5 tür) ve Acrotretid brachiopod, Conodont, Gastropod, Chancel loriidae, gibi taksonlardan oluşan bir fauna içermektedir. Formasyon dan elde edilen Hadimopanella türleri üzerinde istatistiksel çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmada 10 cinse atfedilen toplam 15 türün tanımlaması yapılmıştır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is related to the facies characteristics, Hadimopanellid and another rnicrofauna of the Çaltepe Forma tion (Cambrian) which are widely exposed along the Western Taurus. The Çaltepe Formation; consist mainly dolomite, lime stones. In the result of a microfacies analys has been car ried out on rocks specimens and thin sections of a profile was taken in Seydişehir region (Sş-profile) by î. GEDÎK as considering its dominant biota and depositional texture, the following facies are distinguished. Fl - Micrit facies F2 t Biomicrit facies F3 - Pelsparit facies F4 - Intrasparit facies Çaltepe Formation, consist of a fauna to be formed taxon-like Hadimopanella (5 species)' and Acrotretid brachio- pod, Conodonta, Gastropoda, Chancel loriidae. Statistical studies were performed on Hadimopanella species obtained from Çaltepe Formation. 15 species to 10 genera as described in this study. VI