Şerh-i Cezire-i Mesnevi (metin-inceleme-sözlük)
Şerh-i Cezire-i Mesnevi(text-investigation-lexicon)
- Tez No: 146693
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1031
Özet
oz Çalışmamızın konusunu Mevlana'nın ünlü eseri Mesnevi 'nin 366 beytinin açıklaması niteliğinde olan Abdullah Bosnevi 'nin“Şerh-i Cezire-i Mesnevi”adlı eseri teşkil etmektedir. Üzerinde çalıştığımız eser Hicri 1038 Miladi 1629 'da 4. Murat döneminde yazılmıştır. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümü oluşturan giriş kısmında Mesnevi'nin tanımı, çeşitleri,“şerh”in tanımı ve Mesnevi üzerine yapılan şerhler hakkında bilgi verdik. Yazarın hayatı, eserleri ve üzerinde çalıştığımız "Şerh-i Cezire-i Mesnevi'nin tanıtımı da bu bölümde yer almaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde 8673 beyitten oluşan eserin transliterasyonunu yaptık. Üçüncü bölümde eserin gramer özelliklerini, dönemin fonetik ve morfolojik şekillerini vermeye çalıştık. Çalışmamızın son bölümünü oluşturan sözlük kısmında metinde geçen her sözcüğün anlamım ve geçtiği beyit numarasını verdikten sonra, o madde başlığım oluşturan sözcüğün birlikte kullanıldıkları sözcük gruplarım, deyimlerini ve edatlarla kullanımlarım maddebaşının hemen altında, metindeki anlamlarına uygun olarak verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of our study was to examine the Şerh-i Cezîre-i Mesnevi of Abdullah Bosnevî that was the explanation of 366 couplet of Mesnevi. The book on which we studied had been written in 1629 (B. C.) and 1036 (Hegira) at periot of fourth (TV) Murat. Our study that was included on the condition section of introduction was formed four chapter. We gave information about definition of mesnevi, history of mesnevi definition of explanation and abou mesnevi that was made on explanation (commentory) in the chapter of introduction. Life of author, boks, and also introduction of Şerh-i Cezîre-i Mesnevi included in this chapter. Second chapter was section of text. We were formed the secience of text from 8673 couplet in this chapter. İn the fourth chapter we will try to become pronerties of grammatical, period of phonetic, and morphologic in the text. Finally, in the four part we put dictionary of the work. m