An alternative acquisition strategy for the Turkish land forces: Army leasing
Kara kuvvetleri için alternatif tedarik stratejisi: Finansal kiralama
  1. Tez No: 146694
  2. Yazar: HAKAN DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Finansal Kiralama tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir mali araç olup, özellikle 1950'lerden itibaren bu alanda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Finansal kiralama sözleşmesinde, bir malın sahibi, kiralama sözleşmesi boyunca yapılacak kira ödemeleri karşılığında, malının önceden belirlenen bir süre boyunca başkası tarafından kullanılmasına izin vermektedir. Kiralama sözleşmesine konu olacak mal, mevcut yöntemlerle tedarik edilebilecek herhangi bir mal olabilir. Birçok işletme için bir malın kullanılması o mala sahip olunmasından daha önemlidir; çünkü daha yüksek verim ve daha fazla kar, bir malın mülkiyetinin alınmasıyla değil o malın kullanılmasıyla elde edilir. Elinizdeki bu tez, Türk Kara Kuvvetleri'nin kullanabileceği leasing yönteminin diğer tedarik yöntemleri karşısındaki avantajlarını incelemektedir. Tezin amacı, alternatif bir tedarik yöntemi olarak finansal kiralamanın KKK için ne derecede kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. KKK gibi resmi kuruluşlar kar amacı gütmeden hizmet veren ve genel bütçeden pay alan kuruluşlardır. Dolayısıyla sınırlı bütçelere sahiptirler ve ihtiyaç duydukları teçhizatı almak da bütçeleri ile orantılıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik güçlüklerin bir sonucu olarak, bu güçlüklerden olumsuz etkilenen askeri harcamaların gerçekleştirilmesinde alternatif tedarik yöntemlerinin bulunması bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit akışının sınırlı olduğu dönemlerde kullanılacak ideal bir tedarik stratejisi, kuvvet yapısında bir azalmaya, hazırlık durumunun zayıflamasına ve organizasyonel değişikliklere neden olmaksızın savunma maliyetlerinin azaltılmasını sağlamalıdır. Bu bağlamda leasing, KKK tarafından alternatif bir tedarik yöntemi olarak düşünülmelidir; çünkü leasing, KKK'na mevcut sınırlı kaynaklarını kullanarak azami seviyede mal ve hizmet edinme imkanı sağlar. Bütçe üzerindeki mevcut kısıtlamalar, finansal kiralamadan yararlanılarak ve bütçe artışı talebinde bulunmaya gerek kalmaksızın kolayca aşılabilir. Anahtar Sözcükler : Leasing, Tedarik, Askeri Tedarik, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, MSB -ii-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leasing is a widely used financial instrument in the world, it has shown significant development especially since 1950. A lease is a contract where the owner of an asset permits a user to use his asset for a predetermined period in exchange for the payment of a series of lease payments over the term of the lease agreement. The asset subject to the lease agreement can be almost anything that can alternatively be purchased. For most businesses, being able to use equipment is far more important than the need to own it since the primary benefit of higher productivity and profit come from the use of equipment, not owning it. This thesis investigates the relative merits of the forms of leasing available to the Turkish Land Forces (TLF). The purpose is to evaluate the usability of financial leasing as an alternative acquisition method for the TLF. The TLF is a non-profit institution and is included in the general budget. It has limited budgets, and naturally, the equipment it purchase is proportional to size of its budget. As a result of the economical difficulties that our country faces, finding out some alternative acquisition methods for the army becomes a necessity; because these economic conditions have a negative impact on the military expenditures. An ideal acquisition strategy in periods of restricted cash flow should absorb defense budget reductions without loss of force structure, decreased readiness, and restrictive organization changes. In this regard, leasing has to be considered as an alternative purchase option by the TLF, because it provides for the opportunity to obtain the maximum amount of goods and services with the limited resources that are now available for the TLF. The present limitations on the budget can easily be overcome by making use of leasing without having to ask for a budgetary increase. Key Words : Leasing, Acquisition, Military Procurement, Land Forces Command, Ministry of Defense