Düzköy-Çayırbağ (Trabzon) yöresinin jeolojik incelemesi
- Tez No: 14671
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADETTİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Doğu Pontid'lerde yer alan inceleme sahasının en yaşlı birimi Jura(?) yaşlı kireçtaşı mercekli altere bazik volkanitlerden oluşan Haçka formasyonudur. Bu formas yonun alt dokanağındaki birim; çalışma alanı içerisinde göz- 1 enememi şt ir. Haçka formasyonu üzerine uyumlu olarak gelen Jura(?)- Alt Kretase (Hotriviyen - Barremiyen) yaşlı Berdiga Formas yonu, tabanda dolomitik kireçtaşlarından üste doğru ise gri bej renkli orta ve kalın tabakalı biyosparitüt kireçtaşlarından oluşmuştur. Berdiga Formasyonu üzerine uyumsuz olarak gelen Kampaniyen - Maestrichtiyen yaşlı Kaledere formasyonu çalış ma alanının en geniş yayılımlı birimidir. Bu birim başlıca bazaltik, andezitik, dasitik lav ve piroklastikleri ile bunlarla yer yer ardalanmalı kırmızı renkli biyomikritlerdea oluşmaktadır. Kaledere formasyonu üzerine uyumlu olarak; taban seviyelerinde kireçtaşı - marn ardalanmalı, üstte ise resif al karakterli kireçtaşlarından oluşan üst Kretase yaşlı Şahin- kaya formasyonu gelmektedir. Şahinkaya formasyonunu ise; yine uyumlu olarak volkano- tortul özellikteki Tersiyer yaşlı Yaylacık formasyonu üstler. Andezitik lav ve kireçtaşı ardalanmalı bu birim; Tersiyer yaşlı genç bazaltik dayklar tarafından kesilmişlerdir. İnceleme alanının en genç birimi olan, aglomera ve tüflerden oluşan Tersiyer yaşlı Karadağ formasyonu; uyumsuz olarak Yaylacık ve Kaledere formasyonlarını örtmektedir. Bölgenin en genç oluşuklarını güncel alüvyonlar temsil etmektedir. İnceleme alanında kırık tektoniği hakim olup, egemen basınç kuvvetinin yönü NNW-SSE'dur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The oldest unit of the investigated area located iia the eastern Pontides is the Haçka formation consisting of altered basic volcanics with Jurassic(?) limestone 1 erases. Lover contact of this formation can not be seen in the study area. Jurassic (?) -Lover Cretaceous (Hauterivian - Barreradan) aged Berdiga Formation resting concordantly on Haçka formation is composed of dolomitic limestones at the bottom and of gray coloured, medium-thick bedded biosparitic limestones at the top. Campanian - Maestrichtien aged Kaledere formation resting discordantly on Berdiga Formation is the most wide spread unit of the study area. This unit is mostly composed of basalt - andesite - dasite lava and piroclasts intenbedded with red coloured biosparitic limestones in places. Upper Cretaceous aged Şahinkaya formation composed of limestone - marl alternation at the bottom levels and limestones of reefal chanacten on the top overlie Kaledere formation concordantly. Şahinkaya formation is overlain concordantly by Terti ary aged Yaylacik formation having chracters of volcano sedimentary in origin. Tertiary aged Karadağ formation, which is the youngest unit in the investigated area and consist of agglomerate and tuffs, overlie discordantly Yaylacik and Kaledere formations. On the ather hand, the most recent deposits in the region are alluviums. In the investigated area, fracture tectonics is dominant and main pressure direction is NNW - SSE. VI