İşyerinin kapanmasının iş sözleşmelerine etkisi
The effects of the closure of the work place on working contracts
- Tez No: 146712
- Danışmanlar: PROF. DR. TANKUT CENTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
“İşyerinin Kapanmasının İş Sözleşmelerine Etkisi”olarak adlandırılmıştır. Seçilen konu, beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kapanma kavramı ele alınmış olup, kapanma kavramı hakkında genel bir açıklama yapıldıktan sonra, işletmeye veya holdinge dahil işyerlerinden biri veya birkaçının kapanması kavramı üzerinde durulmuştur. Bölüm içinde ayrıca, işyerinin geçici olarak kapatılması kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde, kapanma kavramına benzer kavramlar ele alınmış, kapanma kavramıyla benzer ve farklı yönleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, işyerinin kapanma biçimleri incelenmiş olup, işyerinin işveren tarafından kapatılması, işverenin iflası ve işyerinin idare tarafından kapatılması konuları ele alınmıştır. Daha sonra kapanma biçimlerinin iş sözleşmesine etkisi konusu incelenmiş, son bölümde de işyerinin kapanmasının işçi alacaklarına etkisi konusu üzerinde durulmuştur. Tezde, öncelikle kapanma kavramı teorik olarak ele alınmış, bu yapılırken konuya ilişkin uluslararası ve uluslarüstü belgeler incelenmiştir. Ayrıca özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin hukuk sistemlerinde kapanma konusunun nasıl düzenlendiği araştırılmıştır. Yargıtayın konuya yönelik olarak verdiği kararlar geniş şekilde incelenerek tezde yerverilmiştir. Son olarak, ulaşılan sonuçlar ayrıntılı bir biçimde sonuç kısmında ele alınmıştır. m
Özet (Çeviri)
The name of the thesis is“The Effects of the Closure of the Work Place on Working Contracts”. The subject has been analysed in five chapters. In the first chapter, the concept of closure has been examined. After a general explanation of this concept, the closure of one or more work places beloning to a company or a holding has been explained. Then, the temporary closure of a work place has been examined. In the second chapter, concepts similar to closure have been explained and their similarities to and differences from the concept of closure have been examined. In the third chapter, under the heading of the forms of closure of work place, the closure of a work place by the employer, bankruptcy of the employer and the closure of the work place by the administration have been analysed. After these, the effects of the closure of the work place on working contracts have been examined and in the last chapter, the effect of the closure of the work place upon the workers' claims has been dealt with. In the thesis, primarily, the concept of the closure has been elaborated theoretically with the guidance of the relevant national and international documents. Moreover, the approach taken by the national law systems of the European Union countries on the closure concept has been particularly taken into account. The decisions of the Supreme Court of Appeals on this issue have been extensively analysed in the thesis. Finally, the results reached in these chapters have been explained in detail in the conclusion. IV