Beş Yıllık Kalkınma Planları'nda Avrupa Birliği
The Union of Europe in Five Year Development Plans
- Tez No: 146713
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türkiye-AB ilişkilerinin, Beş Yıllık Kalkınma Planlarına ne şekilde yansıdığını inceleyen bu çalışma; kütüphanelerin, üniversite kütüphanelerinin, ulaşabildiğimiz uzman kütüphanelerin ve konumuzla ilişkili çeşitli web sitelerinin taranması sonucunda elde edilen kaynaklarla hazırlanmıştır. Türkiye'nin AB ile entegrasyonu canlı, devam etmekte olan bir süreç olduğu için süreli yayınlarda yer alan konu ile ilgili her türlü yazılı belgeden de yararlanılmıştır. Bugüne kadar DPT tarafından toplam sekiz adet Beş Yıllık Kalkınma Planı hazırlanmıştır. Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin; ilişkilerin seyrine ve bu ilişkilerden Türkiye'nin beklentilerine bağlı olarak, Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı dışında, tüm planlarda farklı genişlikte yer aldığı tespit edilmiştir. Türkiye'nin 14 Nisan 1987 tarihinde AB'ne üyelik başvurusu sonrasında hazırlanan son üç planın özellikle de, Türkiye'ye üye adaylığı perspektifinin sunulduğu 10-11 Aralık 1999 Helsinki Zirvesi'nden sonra hazırlanan, VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin üyeliğe ulaşma hedefi çerçevesinde kılavuz niteliği taşımaktadır. Fakat bugüne kadar, AB'ne uyum amacıyla yapılanları planlara konulan hedeflerle karşılaştırdığımızda, planlarda yer alan hedeflerin pek azmin gerçekleştirildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which examined the relations between Turkey-EU and Five Year Devolopment Plans, prepeared by searching the libraries, expert libraries and the documents in the web sites about our subject. Turkey's integration with EU is aliving and continious process, therefore all the documents about the subject in the periodical publication are used. Uptoday the relations between Turkey and EU, Turkey's interest about this relations were in Five Year Devolopment Plans exept The First Five Year Devolopment Plan. düzeltme iiiThe three plans which were prepeared after Turkey's application for membering to EU in 14 April 1987, specially The VIIIth Five Year Devolopment Plan, which prepeared after Helsinki in 10-1 1 December 1999 were guide for Turkey's aim about the relations with EU. But uptoday when we compared the studies about conformity to EU with the aims in the plans, we come to a resolution that only a little of the aims that are in the plans were make real. IV