İklim krizi, istihdam ve sendikaların tutumu
Climate crisis, employment and the attitudes of trade unions
- Tez No: 933745
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dünya gündeminde yer alan en önemli konulardan biri iklim değişikliğidir. İklim değişirken dünya gezegeni ısınmakta, doğal afetler artmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmanın temel savlarından birisi işçilerin verimsizleştiği, meslek hastalıklarına maruz ve daha sağlıksız, güvenliksiz ortamlarda çalışmak durumunda kaldıklarıdır. Ayrıca iklim değişikliğine sebep olan başat etkenin sanayi devriminden bu yana insan etkisi ile salınan karbon olduğu ve uluslararası/ulus üstü yapılarla on yıllardır oluşturulmaya devam edilen küresel iklim rejimi ile iklim krizine sebep olan salımların azaltılması, değişen iklime uyum gibi önlemler alınmaktadır. Bu önlemler içerisinde kimi sektörlerin kapanmasının öngörülmesinin yanı sıra tüm sektörlerin daha yeşil bir hale getirilmesi söz konusudur. Gerek özel gerekse kamu sektörlerinde çalışan insanların iklim krizi ve politikalarıyla oluşturulmaya başlanan yeni dünyada, işlerini kaybetmeleri ve mevcut işlerinin yeşillenmesi ile çalışanların gelecekleri risk altındadır. Bu metinde durumun sorumluları, etik bakış açısı, finansman sorunları gibi kilit meseleler incelenmiştir. Bu çalışma ile doğayı ve onun bir parçası olan insan türünü varlığı itibarıyla kavrayan bu önemli sorunun, iş gücüne etkileri gibi daha kısmi ve fakat yaşamsal önemdeki boyutu itibarıyla ele alınmaktadır. Bu tezde içerisinde aynı zamanda merkez kapitalist ülkelerce var edildiği önermesi ile yola çıkılan küresel iklim rejimine uyumlaşmak durumunda kalmış olan Türkiye'nin, süreci sadece“Yeşil Dönüşüm”olarak değil aynı zamanda“Adil Geçiş”penceresinden yürütmek ve yönetmek durumunda olduğu iddiası mevcuttur. Bu iddia sadece metinlerden elde edilen bilgiler ışığında değil aynı zamanda maden ve enerji kollarında örgütlü işçi sendikaları temsilcileriyle gerçekleştirilen birebir görüşmeler ışığında ortaya atılmıştır. Ana akım görüşlerin sonucu oluşturulan uluslararası iklim rejimine ek olarak eleştirel yeşil-sol bakış da işlenerek dünya gündemi tezde yerini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues on the world agenda is climate change. As the climate changes, planet Earth warms up and natural disasters increase. As a result, oneof the main arguments of this study is that workers become unproductive, are exposed to occupational diseases and have to work in more unhealthy and unsafe environments. In addition, the dominant factor causing climate change is the carbon released by human influence since the industrial revolution, and with the global climate regime that has been created by international/supranational structures for decades, measures such as reducing the emissions that cause the climate crisis and adapting to the changing climate are being taken. These measures include envisaging the closure of some sectors as well as making all sectors greener. In the new world that is being created by the climate crisis and policies of people working in both private and public sectors, their futures are at risk as they lose their jobs and their current jobs become greener. In this text, key issues such as those responsible for the situation, ethical perspective, and financing problems are examined. In this study, this important problem, which comprehends nature and the human species that are a part of it, is addressed in its more partial but vital dimension, such as its effects on the workforce. We have studied, there is also the claim that Turkey, which has had to adapt to the global climate regime, which was started with the premise that it was created by the central capitalist countries, has to carry out and manage the process not only as“Green Transformation”but also from the perspective of“Just Transition”. This claim was put forward not only in the light of the information obtained from the texts, but also in the light of one-on-one interviews with representatives of organized labor unions in the mining and energy branches. In addition to the international climate regime created as a result of mainstream views, the critical green-left view is also included in the world agenda and found its place in the thesis.