Avrupa Birliği'nde farklı kapitalizm uygulamaları: Almanya, İngiltere ve Türkiye örneği
Different capitalism varieties in the EU: German, England and Turkish models
  1. Tez No: 146720
  2. Yazar: KENAN DAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ekonomik sistem sonuçlan itibariyle tüm devletler için önemli bir yere sahiptir. Devletlerin farklı iktisadi sistemler uygulamaları farklı ekonomik ve sosyal sonuçlar doğurur. GSMH büyüme oranlan, rekabet gücü, insani ve teknolojik gelişim bunlardan başlandır. Bu nedenle, sosyal ve ekonomik gelişmeyi hedefleyen tüm ülkeler için iktisadi sistem araştırmaları önemli bir yer tutar. Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme sürecinde olan bir ülke olarak Türkiye'nin iktisadi sisteminin de özellikle AB üyesi ülkelerle karşılaştırılması ve analiz edilmesi gerekir. Ana konusu“Avrupa Birliğinde Farklı Kapitalizm Uygulamaları: Almanya, İngiltere ve Türkiye Örneği'' olan bu tezde kapitalizmin AB'de öne çıkan iki farklı türü ayrıntılı olarak incelenmiştir. Komünizmin çökmesinden sonra kapitalizm ekonomik sistem olarak tek basma kalmıştır. Eskiden komünizm ile kapitalizm bu alanda yapılan araştırmaların ana konusunu oluştururken; bu aşamadan sonra ”Komünal Kapitalizm“ ve ”Anglo-Sakson Kapitalizmi“ olmak üzere kapitalizmin iki türü, ekonomik sistem araşurmalanmn temel konusu haline gelmiştir. Atlantik'e kıyısı olan ABD ve İngiltere uyguladıklan Anglo-Sakson kapitalizmi ile komüncülüğe karşılık bireyciliği, haklara ve ödevlere sahip olma yerine bireyin mülkiyetini, aktif planlayıcı devlet yerine sınırlı devleti, grup sorumluluğu yerine bireysel sorumluluğu ön plana çıkartırken, Komünal kapitalizm anlayışını benimseyen Almanya ve Japonya Anglo-Sakson bireyciliğine karşılık kömürcülüğü, bireyin mülkiyeti yerine haklara ve ödevlere sahip olmayı, sınırlı devlet yerine aktif planlayıcı devleti, bireysel sorumluluk yerine grup sorumluluğunu ön plana çıkarmaktadır. Yukanda ifade edilen kapitalizmin her iki türünün temel karakteristikleri bu tezde detaylı olarak analiz edilmiştir. Tezin ”Alman Komünal Kapitalizmi ve İngiliz Bireyci Anglo-Sakson Kapitalizmi" başlıklı birinci bölümünde, Alman Komünal Kapitalizmi ve İngiliz Bireyci Anglo- Sakson Kapitalizmi örneğinin ana karakteristik özellikleri tartışılmakta, ikinci bölümde de ise bu farklı iki kapitalizm uygulaması ve her iki uygulama arasındaki sebep sonuç ilişkileri tahlil edilmektedir. Tezin üçüncü bölümünde ise, farklı mkapitalizm uygulamaları açısından Türkiye'nin iktisadi sistemi tartışılmakta ve önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic system is a critical issue for all states due to its results. Different economic system applications of states cause different economic and social results. GNP, growth rates, competitiveness, human and technological development are some of them. Owing to this, economic system research takes very important place for all countries targeting economic and social development. In a process towards integration with EU, Turkey's economic system should be analyzed and compared with the member countries of the EU. The two different applications of capitalism, which have gained importance in the EU, are the main topics that went under a deliberate scrutiny in this thesis. Capitalism, have become the sole economic system after the collapse of Soviet Union. That's why, whereas communism and capitalism were the main topics of research in advance, the two different applications of capitalism called,“Communitarian Capitalism”and“Anglo-Saxon Capitalism”have become the main interest of the economic systems research so far. The USA and UK, that located on the two opposite sides of the Atlantic, have been carrying out the basic principles of Anglo-Saxon Capitalism that are individualism, individual property, limited state, individual responsibility. On the contrary, Communitarianist approaches of Germany and Japan have put emphasis on Communitarianism, ownership of rights and duties, active and planning state, and group responsibility. The main characteristics of the German and English models were discussed in the first chapter of thesis called“ German Communitarian Capitalism and English individualist Anglo-Sakson Capitalism”, and the two different applications of capitalism were reciprocaly compared in the secand chapter. In the last chapter of IVthis thesis, historical and intellectual roots of Turkish capitalism were analyzed and compared with the two different applications of capitalism. The same comparison implemented with“Treaty Establishing A Constitution For Europe”as well.