Türk Silahlı Kuvvetleri sosyal tesislerinde muhasebe ve denetim organizasyonu
Accounting and auditing organization in Turkish Armed Forces social facilities
- Tez No: 146719
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet vermek amacıyla oluşturulan Sosyal Tesislerin (Orduevleri, askeri gazinolar) muhasebe uygulamaları açısından Tekdüzen Muhasebe Sistemine.denetim uygulamaları açısından da Genel Kabul Görmüş Denetim Standartlarına uyumu konusunda problem sahaları mevcuttur. Mevcut uygulamalara devam edilmesi halinde, ileriki dönemlerde sosyal tesislerin gelir-gider dengesinde sorunlarla karşılaşılacak, hatta hizmet vermekte güçlükler yaşanacaktır. Sosyal tesislerin varlığı, hizmet verdiği TSK. mensupları için son derece önemlidir. Bu tesisler vermiş oldukları hizmetlerde kar amacı gütmeseler dahi, varlıklarını sürdürebilmeleri için gelir elde etmek zorundadır. Bu tesislerin sürekliliğinin bir başka teminatı da sağlıklı bir denetimdir. İç kontrolün tesisindeki başarı denetiminde başarısı olacaktır. Yaptığımız çalışmada, Tekdüzen Hesap Planın bir bütünlük içerisinde ihtiyaçlara cevap verecek şekilde uygulanabilmesi, maliyet muhasebesine mutlaka işlerlik kazandırılması ile bu tesislerin denetiminin Genel Kabul Görmüş Denetim Standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmesi yönünde konular incelenmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Hizmet amaçlı sosyal tesislerin kar amacı gütmemesi veya vergi mükellefi olmaması bu uygulamaların hayata geçirilmesi için engel değildir. Sosyal tesislerin muhasebe ve denetim alanlarındaki problem sahalarını tespit etmek ve çözüm önerileri için sivil konaklama işletmelerindeki uygulamalardan istifade edilmiş, teorik çalışmaların yanında gerçek duruma dayalı örnek uygulamalarda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are problems in Turkish Armed Forces social facilities' accounting and auditing practices. The accounting practices face the problem of adaptation to monotonous accounting system. The auditing practices face the problem of adaptation to generally accepted auditing standards. In the case of continuation of the current practices, the facilities will face income-expense balance problems, thus will even face problems in serving. The existence of the facilities Is considerably important for the military personnel. Even though, the facilities do not aim to profit, gaining income is necessary for them to exist A healthy auditing system is a guarantee for the permanence of these facilities. Success in continuous internal inspection is helpful for a success in auditing. The following topics are examined and solution proposals are prepared: application of monotonous accounting system as a whole and meeting the necessities, the application of cost accounting, auditing according to the generally accepted auditing standards. These developments are necessarily applied even though The Turkish Armed Forces social facilities are solely service oriented (not profit oriented) and are not taxpayers. Profit oriented hotels and restaurants have been observed as models for the military social premises to establish the problems and to propose solutions. Sample applications for real cases are made besides the theoretical work. Ill