Din psikolojisi açısından William James ve görüşleri
William James and his opinions according to the psychology of religion
  1. Tez No: 146728
  2. Yazar: ÜMİT HOROZCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN BAŞKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
William James başta psikoloji, felsefe ve din psikolojisi olmak üzere çeşitli alanlarda önemli çalışmalar yapmış bir bilim adamıdır. İşlevselcilik ilkesine yaptığı katkı sebebiyle Amerika'da psikolojinin kurucularından biri olarak kabul edilmektedir. Felsefe alanında ise. bilhassa pragmatizm konusundaki görüşleriyle ön plana çıkmaktadır. James'in öncü olduğu bir diğer alan da din psikolojisidir. Bireysel tecrübeyi dinin esası kabul etmesi ve dini tecrübeleri pragmatist bir şekilde yorumlaması onun bu alanda en dikkat çeken özellikleridir. Din psikolojisinin en önemli konularını“The Varieties of Religious Experience”isimli kitabında anlatır. Bu tezde, Amerikanın en tanınmış düşünürlerinden biri olan William James ve onun din psikolojisiyle ilgili görüşleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
William James is a scientist who has very important studies in various fields, especially in psychology, philosophy and psychology of religion. Because of his contribution to the“functionalisnf”he is regarded as one of the founders of the psychology in America. And in philosophy, he became prominent by his views, especially, on pragmatism. The other field in which James is one of the founders is psychology of religion. His considering the individual experience as the core of religion and evaluating the religious experiences as pragmatist are the most interesting peculiarities of him. He explains his most important views on psychology of religion in his book, named,“The Varieties of Religious Experience”. In this thesis, William James, who is the one of the most famous thinkers of America, and his ideas in psychology of religion are studied And the aim of this thesis is to help to be known the science of ''Psychology of Religion".