Devletler Hukuku açısından Ege sorunu
Aegean issue in terms of International Law
  1. Tez No: 81717
  2. Yazar: OKŞAN ÇİDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Türkiye ve Yunanistan iki komşu devlet olmalarına rağmen iki ülke arasında, özellikle Ege Bölgesi ile ilgili olarak ve Ege Sorunu şeklinde adlandırılan, bir çok sorun bulunmaktadır. Ege Sorunu, birbirleriyle ilişkili birkaç sorunu içermektedir. Bunlar Ege kıta sahanlığının sınırlandırılması, karasularının genişliği, Doğu Ege Adaları'nın Yunanistan tarafından yeniden silahlandırılması, fır hattı ve Batı Trakya 'daki Türkler ile ilgili sorunlardır. Bu sorunların en önemlileri, doğrudan iki ülkenin egemenlik hakları ile ilgili olmaları nedeniyle, kıta sahanlığının sınırlandırılması ve karasuları sorunlarıdır. Türkiye ve Yunanistan tarafından çevrelenen ve yarı-kapalı bir deniz olan Ege Denizi, özellikle 3.000'den fazla adayı barındırması ve bu adaların çoğunun Yunanistan'a ait olması nedeniyle, Akdeniz coğrafyasındaki en karmaşık tabloyu oluşturmaktadır. Türkiye ile Yunanistan arasındaki uyuşmazlık hem hukuki hem de siyasi nitelik taşımaktadır. Ege Denizi'nde sadece Türkiye ve Yunanistan'ın kıyısı bulunduğundan Ege Sorunu iki taraflı bir uyuşmazlıktır. Bu nedenle diğer devletlerin veya diğer devletlerin oluşturduğu birliklerin bu uyuşmazlıkta her hangi bir sıfatları bulunmamaktadır. Uluslararası Adalet Divanının kararlarına göre karşılıklı görüşmeler, deniz alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin her türlü uyuşmazlıkların çözümünde, diğer yöntemlerin karşısında bir önceliğe sahiptir ve bu görüşmeler anlamlı görüşmeler niteliğinde olmalıdır. Ayrıca Divan'a göre uluslararası uyuşmazlıkların yargısal yollarla çözüme kavuşturulması, anlaşmazlıkların taraf devletler arasında doğrudan, dostça çözümlenmesinin yerine geçmekten başka bir şeydeğildir. Öyleyse uyuşmazlığın tarafı olan devletler uyuşmazlıklarının çözümü amacıyla anlamlı görüşmelere girmek yükümü altındadırlar. Divan'ın bu yöndeki kararlarına rağmen Türkiye ile Yunanistan'ın bugüne kadar Uluslararası Adalet Divanın belirttiği anlamda bir karşılıklı görüşme içerisine girdiklerini söylemek mümkün değildir. Türkiye ve Yunanistan, çözümsüz kalan sorunları nedeniyle, neredeyse yılda üç kez askeri çatışma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarından Türk ve Yunan hükümetleri siyasi bir istek içerisinde, sorunlarının çözümü amacıyla bir an önce anlamlı karşılıklı görüşmelere başlamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although Turkey and Greece are neighboring states, they have many issues, especially about Aegean Region which is called Aegean Issue. Aegean Issue includes several disputes, which are related each other, such as delimitation of the Aegean continental shelf, extension of territorial waters, remilitarization of the Eastern Aegean Islands by Greece, fir line and problems about Turks in Western Thrace. Among these issues, the most important ones are delimitation of continental shelf and territorial sea problems since they are directly related with sovergnity rights of both states. Aegean Sea, which is a semi-enclosed sea bordered by Turkey and Greece, represents the most complicated picture in the geography of the Mediterranean especially since it includes over 3.000 islands that most of them belong to Greece. The dispute between Turkey and Greece in the Aegean Sea is both a legal and a political problem. Since the bordering states of the Aegean Sea are only Greece and Turkey,Aegean dispute is a bi-lateral problem. So the problem between Greece and Turkey are not a matter of concern to the other states or community of the other states. According to the judgements of the International Court of Justice, the way of negotiation has priority over the other means, for solving the all kinds of delimitation and these negotiations must be meaningful ones. Also in Court's view, the judical settlement of the international conflicts is nothing more than a subsitute for direct and friedly settlement of the conflicts between the parties. So parties of the conflict are under obligation of entering into meaningful negotiations to resolve their issues.Despite the decisions of Court, it cannot be said that Turkey and Greece did have meaningful negotiation between them, as defined by the International Court of Justice, until now. Since Turkey and Greece are getting face to face with danger of military conflict almost three times in a year because of their unsolved disputes, Turkish and Greek governments should enter into meaningful negotiations at once with political will in order to resolve their issues. 'YTl *' - ?J i^ '-'“ T£3SKK«”-»Bt