Doğu Akdeniz'deki yetki alanları ve Türkiye
Türkiye and authority zones in East Mediterranean
- Tez No: 231051
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Marine, Law, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yüzyılımızda, klasik deniz alanları olan karasuları, bitişik bölge ve balıkçılık bölgesi gibi dar deniz alanlarından başka, devletlere belirli konularda egemen haklar ve yetkiler tanıyan kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge gibi nispeten çok daha geniş deniz alanları / ifadeleri uluslararası hukuka yerleşmişlerdir.Doğu Akdeniz'in karmaşık fiziki ve siyasi coğrafyası, çatışan menfaatler ve özellikle bölgede bulunduğu söylenen petrol; Doğu Akdeniz'de yetki alanları sınırlandırmasını, taraflar arasında her an tırmanmaya açık ve uzun vadeli bir sorun haline getirmiştir.Bölgeye ve bölge devletlerine ilişkin olarak son dönemlerdeki gelişmeler, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki komşuları ile deniz alanlarını sınırlandırması meselesini her zamankinden daha önemli bir hale getirmiştir.Bu kapsamda Türkiye, Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında,“deniz sınırlarının tek taraflı olarak saptanamayacağı ve yapılacak sınırlandırmanın hakkaniyete uygun bir sonuca ulaşmak üzere gerçekleştirilmesi gerektiği”ilkesi çerçevesinde bölgesel görüşmeler sonucunda gerçekleştirilecek bir anlaşma ile konunun çözülmesi gerektiğini savunmalıdır. Burada, Akdeniz'in yarı kapalı deniz statüsünde olması, Doğu Akdeniz'de yapılacak sınırlandırmada bölgenin niteliğine uygun olarak ve bütün ilgili durumlar dikkate alınarak, özel kuralların uygulanmasını gerektirdiği için oldukça önemlidir.Türkiye'nin komşu ülkelerle deniz sınırlarını oluşturmasına ilişkin çözüm yönteminin ve çözümün ne olacağı bu ülkelerle karşılıklı olarak görüşmeler yolu ile çözülebilecek, ya da üçüncü bir tarafa çözüm için havale edilebilecektir. Bu çalışma, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin komşuları ile deniz alanlarının sınırlandırılmasının hangi prensipler temelinde yapabileceğinin, ya da sınırların ne olacağının temel unsurları ile ortaya konulmasına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
In this century; definitions like, exclusive economic zone and continental shelf are settled down in international law besides territorial waters, contiguous and fishery zone.To determine authority zones in East Mediterranean are getting more considerable then ever for Türkiye with neighbors.The solution or the method of creating boundaries in East Mediterranean could be possible by interview with involved countries otherwise the problem could be solved by other global actors. In this study, we will investigate that which principles must be applied for this case to solve the problem at the view of Türkiye?s benefits.