Tanzimattan sonra Türk dili-edebiyatı eğitimi ve öğretimi (1839-1923)
The education of Turkish language and literature after the Tanzimat period (1839-1923)
- Tez No: 146735
- Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 666
Özet
Tanzimat ile Cumhuriyet arasındaki dönemde(l 839-1 923) Türk dili-edebiyatı eğitimi ve öğretiminin nasıl yapıldığım, nasıl geliştiğini, nasıl bir metod takip edildiğini tespit etmek istedik. Bu dönemde açılan okullarda okutulan Türk dili- edebiyatı ile ilgili ders programlarının, gramer ve edebiyat kitaplarının önce kütüphanelerden bibliyografyaları tespit edildi. Tespit edilen tüm kitaplar kronolojik olarak düzenledikten sonra Türk dili, Türk edebiyatı ve ders programlan açısından sınıflandırıldı. Tanzimat öncesinde mevcut okullar ile Tanzimat ile birlikte açılan yeni okulların eğitim tarihimizdeki yeri belirtildi. Ders programlarının da bu yapılanmanın etkisiyle nasıl değiştiği, günümüzün ders programı anlayışına nasıl daha yaklaştığım göstermeyi amaçladık. Türk dilini incelerken gramer kitaplarında geçen dil konularım esas aldık. Türk edebiyatım incelerken ise edebiyat ve belagat kitaplarım esas aldık. Batıda aynı dönemde(1839-1923) dil-edebiyat eğitim ve öğretimini yabancı kaynaklardan incelemeye çalıştık. Türk dili-edebiyatı eğitim ve öğretimi ile karşılaştırıp sonucu belirledik. Üzerlerinde çalışılan kitaplara, dipnotların alındığı kitaplara ve makalelere dair iki bibliyografya hazırlandı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to examine the instruction of Turkish language and literature, its development and its methods between the Tanzimat and the Republican eras (1839-1923). Through library search we prepared a bibliography of the books and curricula about grammar and literature. After chronologically arranging all of these books and pamphlets, we further classified them into the categories of Turkish language, literature and curricula. We attempted to see how the schools adjusted themselves to the needs of the time, and how the curricula changed under the influence of this adjustment, how it approached to today's understanding of curriculum. In examining Turkish language we mainly focused on grammar books. While examining literature, we focused on literature and rhetoric books. We also tried to see how literature instruction was pursued in the West at the same period (1839- 1923) from foreign sources and arrived at a conclusion by comparing it to the instruction of Turkish language and literature. Two bibliographies, one about the books examined in this work, and the other containing the literature to which references are given, accompany the current work. m