Küreselleşme sürecinde refah devleti
Globalization and the welfare state
  1. Tez No: 146736
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
öz Son 20-30 yıldır, refah devletinin sorunları ve geleceğine dair tartışmalar, Batı literatüründe gündemin en önemli konulan arasında yer almaktadır. Bu tez, özetle, Batılı ülkelerde refah devletinin ortaya çıkışı, gelişimi ve krizi ile ilgili tartışmaları ele almaktadır. Modern refah devletinin kökeni, Batı Avrupa'da 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Bununla birlikte, refah devletinin Batılı toplumlarda merkezi bir rol oynamaya başlaması, ancak II. Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşebilmiştir. Geniş çaplı kamu sosyal güvenlik önlemleri, sosyal refah hizmetleri ve geliri (refahı) yeniden dağıtan ve bu yolla sosyal riskleri önlemede kullanılan artan oranlı vergi sistemleri, II. Dünya Savaşı sonrasının refah devletlerini en iyi betimleyen özelliklerdir. Ne var ki, 1980'li yılların başlarından itibaren, refah devleti ve kurumlarının dünyanın hemen hemen heryerinde küçülme yönünde baskılara maruz kaldığı ileri sürülmektedir. Bu durum, büyük oranda üretim sistemlerinin ve piyasaların uluslararasılaşması, rekabetin artması vb. gibi küreselleşme sürecinin varlığına bağlanmaktadır. Öte yandan, demografik değişimler (yaşlı nüfus, tek basma yaşayan ebeveynler, genç anneler vb. gibi), yüksek işsizlik, sosyal güvenlik açığı vb.'nin neden olduğu.artan kamu sosyal harcamaları gibi diğer faktörler de, refah devletindeki küçülmenin nedenleri olarak gösterilmektedir. Sonuç olarak, liberal görüş doğrultusunda sosyal haklarda gözlenen geri- dönüş, sosyal refah hizmetlerinde uygulanmaya başlanan etkinlik bazlı reformlar, sosyal korumada piyasa-uyumlu bir kalıntı refah modeline doğru yöneliş vb. nedenlerle, refah devletlerinin yavaş yavaş küçülmeye başladığı öne sürülmektedir. Ancak, her ne kadar yukarıdaki gözlemler bir ölçüde gerçeği yansıtsa da, bu çalışma esnasında ulaşılan sonuç, refah devletinin zannedildiği kadar güç kaybetmediği, öngörülebilir bir gelecekte de büyük ölçüde varlıklarını sürdürmeye devam edeceği, gelecekte ortaya çıkabilecek yeni yönelişlerin de refah devleti ekseninde cereyan edeceği yönündedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the past three decades, the future and problems of the welfare state have been one of the most significant issues on the agenda in the Western countries. This thesis analyzes the development, crisis and subsequent decline of the welfare state in the West. The genesis of modern welfare state began to emerge between the late 19th and early 20th century in Western Europe. However, it was not until after the post war that the welfare state came to play a central role in the western societies. Large- scale public provisions of social insurance and social welfare services along with the systems of progressive taxation that redistribute wealth and reduce social risk have been features that best describe the mixed-economies of the postwar welfare states. However, it is argues that since the early 1980s, the welfare state itself and its provisions are under pressure to cut back almost everywhere in the world. This is largely attributed to the internationalization of production and markets, i.e. competition within the process of globalization. In addition, other factors such as the heightened public spending (especially social spending) due to demographic changes (aging population, single parents, teenage mothers etc.), high unemployment, deficit in social security spending are also cited as the cause of the welfare state retrenchment. Consequently, as neo-liberals argue, the welfare state has gradually been eroded due to the rollback in social insurance benefits, implementation of efficiency- oriented reforms of social services, the moves toward a residual, market-conforming model of social protection. But, despite these negative thoughts, the thesis concludes that the welfare state has not lost its power as some people argues, and it will continue to survive well into the foreseeable future, yet may not be in the same way as before. It might be to find out new ways suitable for the new trends of globalization. IV