Global finans sistemi içerisinde Euro'nun rolü
The role of the Euro in global finance system
  1. Tez No: 146742
  2. Yazar: MEHMET SENCER GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
oz Avrupa'da meydana gelen Parasal Birlik, global finans sistemi üzerinde ciddi etkiler meydana getirmiştir. Avrupa'da tek para biriminin oluşması, para birliğine üye ülkeler, uluslararası finans piyasaları ve Türkiye için önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Euro'nun global finans sistemi içerisinde kendisini destekleyen bölgeye etkileri, uluslararası para birimi olarak finansal piyasalardaki kullanımı ve bu bağlamda global anlamda etkinliği ile Türkiye'ye mevcut ve muhtemel etkileri incelenmiştir. Üç bölümden oluşan bu çalışmayla; Euro'nun, global finans sistemi içerisinde bir yüzyıldır dominant para birimi olan Dolar' m hakimiyetini henüz kıramamış, ticari faaliyetlerin ya da coğrafi etkilerinin kuvvetli olduğu ülkelerde etkinliğini arttırmayı başararak Dolar ile kıyaslanabilir seviyelere, global değil ancak bölgesel anlamda ulaşabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Monetary Union occured in Europe have made serious effects on global finance system. Europe's common currency is very improtant for the Euro area countries, for the international finance markets and for Turkey. In this study, Euro's effects on its local region, the use of the Euro as an international currency in the global finance markets with the effect and possible effects to Turkey is researched. With this study which is formed from 3 parts, its found that, Euro can not yet overcome to the Dollars dominance in international field globaly. It has gained a comparative level with Dollar only in the regions that have close trade or geographic relations with Europe. in