Avrupa Merkez Bankası'nın para piyasaları üzerindeki etkisi
The Europian Central Bank's effect on money markets
- Tez No: 391461
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz dünyası ekonomik yapısı içerisinde, reel piyasalar ve hizmet piyasası ile birlikte finansal piyasalar da yer almaktadır. Finansal sistemin ve piyasaların ayrılmaz bir parçası ve düzenleyicisi olan merkez bankalarının, finansal piyasalardaki etkinliği son derece önemlidir. İyi düzenlenmiş bir finansal sistem, kaynakların kıt olduğu dünyada, zenginleşmeye şüphesiz büyük katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda, sermaye akımı önündeki engellerin kalktığı, hızın ve zamanın son derece değerli olduğu çağımızda, finansal piyasalar ve bu piyasaları etkileyen küresel aktörlerden biri olan Avrupa Merkez Bankası ve onun küresel piyasalar üzerindeki etkisi çalışmada ele alınmaktadır. Bu etki incelenmeden önce merkez bankası bankacılığı, küresel piyasalar, Avrupa Merkez Bankası'nın yapısı ve işleyişi incelenip çalışmaya eklenmiştir. Araştırma safhasında, Avrupa Birliği içindeki ulusal merkez bankaları ve Avrupa Merkez Bankası hakkında, sermaye yapıları ve para arzı ile ilgili olarak sayısal veriler derlenmiştir. Daha sonra küresel piyasalar bağlamında gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar ayrımı yapılırken, piyasa derinlikleri hakkında nicel/sayısal veriler toplanmıştır. Buna ek olarak, piyasa verimliliklerini ortaya koyacak oransal veriler de aynı kısımda incelenmiştir. Son olarak Avrupa Merkez Bankası; ulusal merkez bankaları, bağımsız araştırma kuruluşları ve finansal medyadan sayısal bilgiler derlenerek, son bölüme eklenmiştir. Tezin birinci bölümünde merkez bankası bankacılığının doğuşu ve işlevi hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölüm, Avrupa Merkez Bankası'nın işleyişi ve para politikası konu edilmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise, öncelikle küresel piyasalar, akabinde, Avrupa Merkez Bankası'nın küresel para ve finans piyasaları üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the economic structure of today's world, financial markets take place alongside of the real markets and services marketing. As an inseparable part and a regulator of financial system, the activity of the central parts in financial markets is utterly important. Surely, a well regulated financial system will contribute to enrichment in the resource scarcity world to a great extent. In this respect, the study deals with European Central Bank and its effect on global markets. Related to this, it can be stated that the European Central Bank is one of the global actors that affect these markets in our era that the obstacles of capital flow have been removed and the speed and time have become important. Before the examination of this effect, the banking of the European Bank, global markets, the structure and operation of the European Central Bank are examined and added to the study. In the research part, the quantitative values of the national central banks in the European Union, and the capital structure and money supply of the European Central Bank are collected. Then, in terms of global market, the difference between developed and developing markets is discussed and the quantitative values of market depths are collected. In addition to this, the proportional values that will put forward the market productivities are examined in the same part. Lastly, quantitative values are collected from the European Central Bank, national central banks, independent research organizations, and the financial media and they are added to the last part. In the first part of the thesis, general information is presented about the rising of the banking of the central bank and function. The second focused on the function of the European Central Bank and monetary policy. In the third and the last part of the thesis, firstly global markets, and then the effect of the European Central Banks on global money and financial markets are examined.