Türkiye'nin tasarruf sorunu
The saving problem of Turkey
  1. Tez No: 146743
  2. Yazar: MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
oz Bir ülkenin kalkınmasında temel teşkil eden yatırımlar sermaye birikimine, sermaye birikimi de tasarruf miktarına bağlıdır. Türkiye, Osmanlı'dan günümüze kadar olan süreçte sermaye bMkimini sağlayamamış, yurtiçi tasarruf oranlarını hızlı bir kalkınma için gerekli düzeye çıkaramamıştır.“Türkiye'nin Tasarruf Sorunu”adlı bu çalışmada, Türkiye'nin kendi yurtiçi tasarrufları ile hızlı bir sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmesinin mümkün görünmediği ve kalkınma için gerekli en sağlıklı yolun da bir dış kaynak seçeneği olarak borçlanma olmadığının altı çizilerek, yurtiçi tasarruflara bir ilave/alternatif olarak doğrudan yabancı sermayenin ülkeye gelmesini sağlamanın - tek seçenek olduğu izah edilecektir. Kullanılan yöntem, kaynak tarama ve yorumlamadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investments which are the basic components of the development of any country, is determined by capital accumulation, capital accumulation is determined by the amount of saving. Turkey, from the Ottoman period until now, could not be able to provide it's capital accumulation and increase its domestic amount of saving which is necessary to provide a rapid development. In this study, titled“Saving Problem in Turkey”, it is underlined that providing a sustainable development with the self saving rate of Turkey is impossible and it is emphasized that borrowing, as a foreign resource option, is not the most healthy way to provide the development and it will be explained that attracting foreign direct investment into the country is the only option as an alternative/addition to the domestic saving. The method that has been used in this study is, source searching and interpretation. in