Vocabulary expansion through dramatic texts in ELT
İngilizce öğretiminde drama metinleri yoluyla kelime öğretimi
- Tez No: 146741
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA OZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
oz Bu çalışma, İngilizce öğretiminde kelime hazinesini geliştirme amacına yönelik The Lexical Approach yönteminin drama metinlerinde uygulanmasının etkililiğini araştırmayı hedef almaktadır. Bu hipotez temel alınarak, 2003-2004 akademik yılı İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Amerikan Kültürü ve Edebiyatı'na bağlı ileri seviyede üç hazırlık sınıfındaki 50 hazırlık öğrencisi ile bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın öncelikli amacı, öğrencilerin Lexical Approach'un drama metinlerine uygulanması yoluyla yapılan kelime çalışmalarına yönelik yaklaşımlarının ortaya çıkarılmasıdır. Araştırma kapsamında, öğrencilerin yıl içinde çalıştıkları üç oyun üzerinde Lexical Approach'un temel ilkeleri göz önüne alınarak oluşturulmuş alıştırmalar öğrencilere öncül çalışma olarak verilmiştir. İkinci aşamada, öğrenciler kelime öğrenme tekniklerini, metin türleri seçimlerini, hazırlanmış olan alıştırma kağıdındaki alıştırma tiplerine aşinalıklarını ve beğenilerini yansıtan anketleri doldurmuşlardır. Anketin sonucunda elde edilen nicel veriler bu çalışmanın hipotezi bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma, araştırmanın önemli görülen bulguları ve alandaki olası çalışmalara ışık tutacak yapıcı öneriler ile sonlandırılmıştır. ABSTRACT The major concern of this study is to investigate the effectiveness of vocabulary expansion through the implementation of the Lexical Approach into dramatic texts in ELT. In the basis of this hypothesis, a r esearch w as c arried o ut w ith 5 0 a dvanced level learners o f E nglish Language and Literature, and American Culture and Literature at 3 preparatory classes at Istanbul University in 2003-2004 academic year. The primary aim of the research is to discover the attitudes of the learners towards the lexical study through the implementation of the Lexical Approach into dramatic texts. Within the scope of the research, the exercises, which were prepared in terms of the principles of the Lexical Approach on the three plays the learners had already studied within the year, were given to the learners as a preliminary study. As the second phase, the subjects completed the questionnaires, which are based on the learners' strategies for vocabulary expansion, on their preferences for text types to study, and on their familiarity with the exercise types and their appreciation for these exercises. The quantitative data attained as a result of the assessment of the questionnaires are evaluated concerning the hypothesis of this study. The study ends with the significant findings of the research, which are accompanied by constructive suggestions for further studies in that field. m
Özet (Çeviri)