Türkiye'nin 2000-2012 dönemi cari işlemler açığı sorunu
The matter of current accounts deficit period of 2000-2012 in Turkey
  1. Tez No: 336159
  2. Yazar: MEHMET KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Türkiye?nin 2000-2012 yılları arasındaki cari açık sorununun nedenleri, bu açığın finansmanı ve cari açığa karşı çözüm yolları araştırılmıştır. Türkiye, özellikle de 2002 sonrası dönemde yakaladığı büyüme performansı neticesinde yapısal sorunlarından dolayı önemli ölçülerde cari açık vermeye başlamıştır. Çünkü büyümek ve kalkınmak için üretmek zorunda olan Türkiye ekonomisinde, üretim artışının ithalata bağımlı olması; dış ticaret dengesini bozmakta, bozulan dış ticaret dengesi de doğrudan cari açığa sebep olmaktadır. Böylece Türkiye, büyüdükçe cari açık veren bir ülke sarmalına girmektedir. Türkiye?de cari açığın en temel nedenlerinden biri, iç tasarruflarının yetersiz oluşudur. İç tasarruflarının yetersiz oluşu, mevcut yatırımları karşılamak için dış tasarrufa ihtiyaç duyulmasına neden olmakta, bu da Türkiye?yi başkalarının tasarruflarıyla büyüyen bir ülke konumuna sokmaktadır. Türkiye?nin cari açıkla mücadelesinde çok önemli bir noktada olan tasarruf eksikliği sorununun çözümü oldukça kapsamlı ve uzun vadede uygulanacak istikrarlı politikalara bağlıdır. Anahtar Kelimeler : Cari Açık, Tasarruf Eksikliği
Özet (Çeviri)
In this study, we would like to search for reasons of Turkey?s current account deficit, financing of that current account deficit and how to solve this economical major problem. To understand better this subject we analyzed term of 2002 to 2012.Especially the years follow 2002, with the results of high-growth performance of Turkey, the country had been started to face with current account deficit as one of the major problem. Turkey finance have to produce for development and growth; However because of economical growth of Turkey dependent to importing, the deterioration of trade balance increases. Thus, increasing of deterioration of trade balance directly causes current account deficit as a major problem of Turkey. Likewise, one of the other fundamental reason of the current account deficit has been identified in literature as inadequate domestic savings. In this point, outcome of Turkey?s deal with current account deficit depend on success of Turkey?s government on long-term and comprehensive stable policies. Keywords : Current Account Deficit, Lack of Savings