Devlet mallarının yönetimi ve kamu finansmanı açısından değerlendirilmesi
Administration of the government goods and utilization of them regarding the public financing
- Tez No: 146745
- Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
oz Devlete ait mallar, devletin kamu malları ve devletin özel malları olarak ikiye ayrılır. Devletin kamu mallan, genellikle kamu hizmetlerinde kullanılırken devletin özel malları finansman amacıyla kullanılır. Bu tezle devlet mallarının kamu finansmanı amacı ile değerlendirilmesi (kullanımı) tartışılmaktadır. Devlet malları Türkiye'de geleneksel olarak, satış, kira ve irtifak hakkı gibi yöntemlerle değerlendirilmektedir. Ancak bu yöntemler yeterli finansman sağlayamamaktadırlar. Bundan dolayı alternatif yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemler gayrimenkul yatırım ortaklığı, yap-işlet-devret modeli ve işletme hakkı devri gibi yöntemlerdir. Bu tezle geleneksel değerlendirme yöntemleri yanında alternatif yöntemlerden oluşan karma bir model önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two types of government goods. These are public goods and private goods. While public goods are generally used for public services, private goods are used for the purpose of financing. This thesis discusses the utilization of government goods for the purpose of public financing. In Turkey, government goods are traditionally put into use through methods such as sale, rent and easement. However, these methods do not provide enough financing. Therefore, alternative methods, such as real estate investment trust, build-operate- transfer and transfer of operating rights, should be resorted to. This thesis suggests a mixed model incorporating alternative methods besides the traditional utilization methods.