Devletlerin dış politika aracı olarak kullandığı savaşın soğuk savaş sonrası değişimi
Transformation of war at the post-cold war era
  1. Tez No: 146746
  2. Yazar: HALDUN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
oz Bu tezin temel gayesi savaşırı Soğuk Savaş Sonrası dönemde değişip değişmediğini sorgulamaktır. Başka bir ifade ile çalışmanın hipotezi“Soğuk Savaş Sonrası dönemde savaş değişmiştir.”şeklindedir. Bu hipotezi sınamak amacıyla, öncelikle uluslararası ilişkiler disiplininde var olan savaş kavramının temel çerçevesi açıklanmıştır. Sonrasında hipotezin temellerini oluşturmak ve Soğuk Savaş Sonrası dönemle mukayese yapmak için tarih boyunca savaşın değişimi tartışılmıştır. Nihayette, yeni uluslararası sistem analiz edilerek Soğuk Savaş Sonrası dönemde savaşta meydana gelen değişim ayrıntılı olarak tahlil edilmiştir. Bunun yanında, Körfez Savaşı, eski Yugoslavya'nın dağılması, Somali, Liberya, Ruanda ve Sierra Leone'de yaşanan çatışmalar Soğuk Savaş Sonrası dönemin özelliklerini barındırmaları nedeniyle örnek olay olarak incelenmiştir. Oluşturulan bu çerçevede savaşın değiştiği hipotezi ispatlanmıştır. Tarihi perspektif ve kantitatif yöntemlerle bu tez yeni dönemde savaşın ya da yeni bir ifade ile“silahlı çatışmanın”değiştiğini göstermiştir. Savaşın yaşadığı değişimin temel özellikleri“yeni tip savaşların yerel olduğu”ve“yeni savaşın ana aktörlerinin devlet dışı olduğu”dur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this thesis is to examine whether war is transformed Post-Cold War Era. In other words, a hypothesis of the dissertation is“war is transformed in the Post-Cold War Era.”In order to test this hypothesis, first of all, the basic framework of classical war thought at the discipline of International Relations is explained. Secondly, the transformation of war thoroughout the history is debated in order to build bases of the hypothesis and to compare Post-Cold War Era. Finally, the transformation of war during the Post-Cold War Era is dissected analyzing that new international system. Besides that, six sample wars containing characteristics of Post-Cold War Era are examined as case study: Gulf War, the dissolution of former Yugoslavia, Somalia, Liberia, Rwanda and Sierra Leone. Based on this framework the hypothesis is proved. Using a historical approach and quantitative metrics, this dissertation demonstrates that war or in new word“armed conflict”is transformed at the new era. The main charecteristic of this transformation is“new wars are domestic”and“main actors of new war are non-state.”