MÖ 2.binyılı Orta Karadeniz bölgesi çanak çömleği (İkiztepe kazıları ışığında)
The pottery of Central Black Sea region in the second millenium B.C.
- Tez No: 146771
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
“MÖ 2. Binyılı Orta Karadeniz Bölgesi Çanak Çömleği (İkiztepe Kazıları Işığında)”başlıklı tez konusunun amacı; Orta Karadeniz Bölgesi'nin tabakalaşmasını kesintisiz olarak veren İkiztepe yerleşmesinde ele geçen MÖ 2. Binyıl çanak çömleğini temel alarak, bölgenin çanak çömlekçiliğe dayalı kronolojik gelişimini ortaya koymaktır. Tezin konusunu oluşturan MÖ 2. Binyıl çanak çömleği Orta Karadeniz Bölgesi'nde kazı yapılmış yerleşmeler ile yüzey araştırmaları sonucu saptanmış merkezlerde ele geçmiştir. Çanak çömlek hamur özelliklerine ve formlarına göre işlevsel olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma İkiztepe yerleşmesinde ele geçen tüm kaplara göre yapılmıştır. Söz konusu yerleşmelerin çanak çömleği, İkiztepe yerleşmesinde MÖ 2100-1700 yılları arasına tarihlendirilen ve Geçiş Çağı olarak adlandırılan dönemin çanak çömleği ile karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. Çanak çömlekçiliğe dayalı bu değerlendirme sonucunda Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki MÖ 2. Binyıl yerleşmelerinin İkiztepe ile yakın benzerlikler gösterdiği ve bu merkezlerin İkiztepe ile paralel gelişim içinde olduğu gözlenmiştir. Orta Karadeniz Bölgesi'nin MÖ 2. Binyıl çanak çömleği Anadolu'nun önemli koloni merkezlerinde ele geçen çanak çömlek ile karşılaştırılarak bölgeler arası ilişkiler ve Orta Karadeniz Bölgesi'nin MÖ 2. Binyıl'da Anadolu'daki yeri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis with the title“M.Ö. 2. Binyıl Orta Karadeniz Bölgesi Çanak-Çömleği (İkiztepe Kazıları Işığında)”is to determine the chronological development of the pottery of the Central Black sea Region in the 2nd Millennium BC based on 2nd Millennium Pottery of ikiztepe which reflects exact stratigraphy of the region. Subject matter of the thesis the pottery of the Central Black sea Region in 2nd Millennium BC was collected from centers located by both excavations and surveys in the area. Pottery is divided to subgroups by basing on dough and function. This grouping done according to whole potteries excavated at ikiztepe. Pottery form named centers compared and evaluated with pottery form ikiztepe Transition Age dated from 2100 to 1700 BC. As a result of this evaluation based on pottery of Central Black sea region, it is become clear that all the 2nd Millennium BC settlements of the region show clear similarities with ikiztepe and in parallel development. Pottery of The Central Black sea Region also compared to pottery of the important Colony Centers of Anatolia. Reason of doing that is to establish the relations between regions and the place of the Central Black sea Region's pottery making in Anatolia. m