Kıbrıs Türk folkloru ile ilgili kitapların halkbilim araştırma yöntemleri açısından değerlendirilmesi(1928-2002)
The books of Cyprus Turkish Cypriot folklore about the critisies folklore theory
  1. Tez No: 146772
  2. Yazar: ZEKİ AKÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYME GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tezde, 1928-2002 yılları arasında Kıbrıs Türk folkloru hakkında yapılmış olan çalışmalar Halkbilimi araştırma yöntemleri esas alınarak geliştirilen metot ile tenkit edilmiştir. Çalışmalar derleme, derleme-inceleme ve inceleme olmak üzere üç başlık altında toplanmıştır. Tezin giriş kısmında çalışmamızın amacı, sınırları ve kullanmış olduğumuz metodun işleyişi hakkında teferruatlı bilgi verilmiş olup I. bölümünde kısaca Halkbilimi'nin tanımı, amacı, çalışma kadrosu, tarihçesi ve özellikle de Kıbrıs Türk folklor çalışmalarında kullanılan Halkbilimi kuramları özetlenmiştir. Kuramlar, ileride bu sahada çalışma yapacak araştırmacılara ön bilgi vermek amacıyla tertip edilmiştir. II. bölümde 24 derleme, III. Bölümde 40 derleme-inceleme, IV. bölümde ise 3 1 adet inceleme eser sınıflamasına dahil olan çalışmalar belirtilen metoda göre ele alınmıştır. Değerlendirme kısmında ise çözümleme/tenkit metodumuzdan hareketle ortaya çıkan bir takım (kronolojik dağılım, konulara göre dağılma) sonuçlar, tablo ve grafiklerle güçlendirilmiş olup çalışmaların kronolojisi veya yıllara göre dağılımının farklı olmasının sebep/sonuçları verilmiştir. Sonuç bölümünde tüm tez ve değerlendirme asımlarından hareketle elde ettiğimiz sonuçlar maddeler halinde sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
The folklore of Turkish Cypriots, from early 1928's to 2002, will be examined during the present study. Folklore research methods and critics will be taken for granted. The present study will consist of collation, investigation-collation and collation. At the introduction part of the present study; limitations and the methodology will be included. The first section of the study will contain definition, purpose of folklore, workforce, history and particular theories of Folklore that are used especially at the investigation of Turkish Cypriot folklore. The purpose of the Theories that are taken for granted is to be guide for the following studies. At the second section of the present study, there will be 24 collations, at 3rd section; 40 collation-investigation and at the fourth section of the present study 3 1 investigation will be examined through the determined methods. At the evaluation part; via the analysis/critic, the study will be concluded. It will be supported by tables -graphics and also reason-result (how-why) relation of the different chronologies will be included at the final part of the present study. IV