İşçi ve işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından görev ve sorumlulukları-uygulamalı bir alan çalışma örneği
The responsibilities of the employee and the employer in view of healthy and safety at work and an applicable field study
- Tez No: 146770
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
İş sağlığı ve güvenliği konusuna Türkiye ekonomisinde son yirmi yıldır yaşanan krizlerden dolayı devlet yada sivil toplum örgütlerince öncelikli konular arasında yer verilmemiştir. AB ye girmeye aday ve istekli olan ülkemizin siyasi kriterlerle birlikte ÎSG konusunda da uyum çalışmalarına hız vermesi gerekmektedir. İSG konusunun hem mali hem de insani boyutu mevcuttur. Devleti ve toplumdaki bütün kesimleri etkileyen bu konuya bir an önce çözüm getirilmelidir. Yaptığımız çalışma iş sağlığı ve güvenliği açısından işçi ve işverenin karşılıklı görev ve sorumluluklarını ve uygulamalı bir alan çalışmasını kapsamaktadır. Yaptığımız çalışmanın teori kısmında sırası ile İSG konusunun uluslararası boyutu, Türkiye'de İSG mevzuatı açısından işçi ve işverenin görev ve sorumluluktan ve iş kazası ve meslek hastalığı sonucu işverenin sorumlulukları araştırılmıştır. Uygulama kısmı ise anket uygulaması ve sonuçlarının değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Çalışmamızın ana amaçlarından biri çok basit önlemlerle engellenebilecek iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ortaya çıkan ağır tabloyu toplumda işbirliği kültürünün geliştirilmesi dayanışma ve milli mutabakatın sağlanması ile ortadan kaldırılması yolunda taraflarda duyarlılığın oluşmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmamız 4857 sayılı İş Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra bu konuda yapılan ilk çalışmalardan biri olması itibarı ile de önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
o -Health and safety at work have not been taken into consideration by the state or civilian society organizations because of the economic crises in Turkish Economy for 20 years.Our country which is the volunteer candidate for joining the EU has to speed up the accomodation studies on health and safety at work together with the political criteria. There are both the finansal and humane dimensions of the health and safety at work. ( HSW ) m-A solution has to be found on that issue which affects the state and all the other social layers. This study includes the responsibilities of the employee and the employer in view of healt and safety at work and an applicable field study. At the theory section of the study ;the international dimension of the labour health and security.the responsibilities of the employer and security restrictions.the responsibility' of the employer after the work accident and professional diseases have been studied. Application part consist of the survey application and the evaluation of the results One of the basic aims ofthe study is to contribute the sensibility of the sides necessary for developing the cooperation culture at the society, for maintaining the national agreement and cooperation in order to remove the heavy table comingout of the labour accidents and professional diseases which can be easily prevented by simple precautions. Our study is of great importance because it is one the first studies the labour law numbered 4857 has come into force. IV