The problem of female autonomy: Women in Marsha Norman's plays
Marsha Norman'ın oyunlarında kadın otonomisi
  1. Tez No: 146773
  2. Yazar: YASEMİN GÜNİZ SERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERBORA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma, çağdaş Amerikan kadın oyun yazarlarından Marsha Norman' in Third and Oak, Loving Daniel Boone, Sarah and Abraham, Circus Valentine ve Getting Out isimli beş oyununun Sosyalist-Feminizm bakış açısı ile incelenmesinden oluşmaktadır. Bu bakış açısı oyunların, içinden çıktıkları toplumun tarihsel, kültürel ve sosyo-ekonomik durumlarının göz önüne alınarak incelenmesini sağlar. Marsha Norman'ın oyunlarındaki kadın tiplemeleri, çağdaş Amerikan toplumundaki kadınları ve onların yaşam koşullarım, sosyo-ekonomik durumlarım ve toplumsal pozisyonlarını yansıtır. Amerikan kadınlarının bu pozisyonları ise, içinde yaşadıkları toplumun tarihsel, kültürel ve sosyal yapışım oluşturan ata-erkil kapitalist sistem tarafindan şekillenmiştir. Marsha Norman'ın adı geçen oyunlarında, bu baskın toplumsal sistemin, kurumları aracılığı ile kadına ne şekilde hem dişil rollerim öğrettiği hem de onun kişisel otoritesinin sınırlarını belirlediği görülmektedir. ııı
Özet (Çeviri)
In my study, the particular relation of Marsha Norman's five plays (Third and Oak, Loving Daniel Boone, Sarah and Abraham, Circus Valentine, Getting Out) to the social and historical contexts in which they are produced and received have great significance. My analyses attempt to reflect the function of feminist literature as a critic of values, origins and sources of female autonomy based on Norman's construction of female figures and their experiences, while simultaneously asserting that feminist literature, like feminism itself, must not be isolated from the historical, social and ideological conditions within which it emerges. In order to support my argument in such a context, I studied Norman's plays in detail in conjunction with socialist-feminist theory. Considering the position of women in Norman's plays, which indeed is the position of the average woman in the contemporary American society, I claim that the oppression and victimization of women stem basically from patriarchy compounded by the capitalist system, which also defines and establishes the sex-gender system and the various institutions of the society that have formulated women's experiences throughout time.