Disrupting factors in Cameroonian families: A focus on polygyny practice of contemporary Bamun people
Kamerunlu aileleri yıkan faktörler: Çağdaş Bamunların çok eşlilik uygulamalarına odaklanma
- Tez No: 905943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kamerun, özellikle eğitim, akademi, yeni teknolojik iletişim araçları, fiziksel ve zihinsel sağlık ve batılı yaşam tarzından etkilenen genel davranışlar düzeyinde sosyal boyutta değişimler yaşayan bir ülkedir. Bu değişikliklere ek olarak, çalışan kadınların sayısının artması ve ailelerde artık aile üyeleri arasında kafa karışıklığına maruz bırakan birincil cinsiyet rollerinin evrimi ve karışımı gibi bazı yeni temel faktörler de vardır. Bu nedenle tüm bu değişiklikler kaçınılmaz olarak Kamerun ailesinin yapısını, alışkanlıklarını ve genel istikrarını etkilemektedir çünkü aileleri parçalayan birçok iç veya dış faktörün varlığı, çocukların ve çiftlerin ilişkilerini günümüzde çok zorlaştırmakta ve çeşitli sonuçlara yol açmaktadır. Ailenin, bir ülkede gelecek nesillerin yetiştirildiği temel unsur olduğu bilindiğinde, Kamerunlu ailelerde sorunlara neden olan faktörlerin vurgulanması önem kazanmaktadır. Ayrıca aile, bir bireyin veya çiftin sorununun diğer aile üyeleri üzerinde uzun vadeli etki yaratabileceği bir sistemdir. Akademik çalışmaların azlığı ve Kamerun'daki mevcut aile sorunlarına yönelik duyarlılık kampanyalarının eksikliği göz önüne alındığında, bu anlamda bilimsel bir katkı gerekli görülmüştür. Böylece Kamerunlu ailelerde şu anda en yaygın olarak aksamalara neden olan faktörler bir pilot çalışmadan sonra ortaya konmuştur. Ardından, nitel bir araştırma yönteminin kullanılmasıyla, hedef kitle tarafından Noun bölgesindeki başlıca şikayet kaynağı olarak ifade edilen en rahatsız edici faktöre odaklanılmıştır: Bamun halkının çok eşlilik uygulaması. Bu nedenle, Kamerun'un batı bölgesindeki Noun'dan gelen, çoğunluğu Müslüman olan yirmi katılımcı (N=20), 10 yetişkin kadın ve 10 erkek ile açık uçlu bir görüşme yapılmıştır. Mülakat sonuçları konuyla ilgili bilgiler açısından oldukça zengin olmakla birlikte bu çalışmanın ana bulguları arasında, her şeyden önce, kadın yanıt verenlerin çoğunun, günümüzde erkeklerin aile içindeki rollerini yerien getirme şeklinden şikayet ettikleri görülmüştür. Onlara göre birincil sorumluluklarında bir gevşeme var olup bu da giderek daha fazla kadını finansal özerkliklerine ulaşmak için çalışmaya zorlamaktadır. Onlara göre, giderek daha fazla kadını finansal özerkliklerine ulaşmak için çalışmaya zorlayan, birincil sorumluluklarında artan bir ihmal veya gevşeme bulunmaktadır. Erkekler de kadınları birincil rolleri olan anne ve eşleri ihmal etmekle suçlarlar. Aynı konuda kadın ve erkek arasında sürekli bir fikir uyuşmazlığı bulunmaktadır. Bu uyumsuzluklar, günümüzde bireylerin bir ilişkide birbirlerinden ne beklediklerinin sorgulanmasına neden oldu. Bu durum ülkenin ekonomik durumu değişirken, ortalama bir Kamerunlu erkek için hayat giderek daha pahalı hale gelirken, kadınların artık ev harcamalarında erkeklerini desteklemek için neredeyse çalışmaya başlamak zorunda kaldıklarını öğrenmemize yol açtı. Günümüzün genç erkekleri, belirli bir aile refahı standardını sürdürmek için ek gelire ihtiyaç duyuyor. Bağlamsal gerçekler ve roller zaman geçtikçe değişiyor. Böylece günümüzde kadın ve erkek davranışlarında, kararlarında ve eylemlerinde birbirlerini etkilemekte ve bu durum aileleri de gözle görülür şekilde etkileyen önemli değişimlere yol açmaktadır. Bu nedenle, birçok Kamerunlu kadın, eşitliği aramayı ve erkeklerin davranışlarına ve normalleştirilmiş eşitsiz alışkanlıklara karşı kendilerini savunmayı amaçlayarak, bugün sosyal ve aile yaşamlarıyla ilgili bazı önemli kararlar alıyor ve bazı ideolojiler benimsiyorlar. Erkek olmak istemiyorlar, bunun yerine erkeklerin yapmasına izin verilen şeyi yapmak ve böylece erkeklerin hala aile reisi ve ailelerdeki ilk otorite olduğu ataerkil bir toplumda aynı ayrıcalığa sahip olmak istiyorlar. Özellikle çalışan kadınların ev dışında çalışmaya başlamasının çeşitli nedenleri vardır. Kadın katılımcıların çoğu için birincil çalışma nedenlerinin erkeklerin saygısını kazanmak ve aynı zamanda onlara yararlı, değerli eşler olabileceklerini göstermek olduğunu ortaya koymuşlardır. Çok azı aile masraflarında kocalarını desteklemek için çalışıyor; birçoğu erkeklerden mali bağımsızlıklarını elde etmek için ve birkaçı da kişisel tatmin için çalışıyor. Anne olan kadınların çoğu, çocuklarının eğitimiyle ilgilenmek için çalışmamayı ve evde kalmayı tercih ederlerdi. Öte yandan, Bamunluların çok eşliliği uygulama şekli, bazı dürüst erkek katılımcıların yanı sıra tüm kadın katılımcılar tarafından tatmin edici görülmemektedir. Bu nedenle, bu kadınların neredeyse tamamı, ya çocukları için ya da toplumsal baskıyla, dedikleri gibi, tatmin edici olmayan evliliklerinde kalmaya karar vermişlerdir. Kadınların çoğu çok eşli erkeklerle evliyken duygusal ve fiziksel yalnızlıklarından şikayetçidir. Yani birçok sorumluluğu ve çocukların eğitimini ellerine bırakan kocalarından ilgi, sevgi ve destek eksikliği söz konusudur. Bir eşin ya da yeni bir eşin kocasına gelişine tanık olmanın acısı, görüşülen kadınların tamamı tarafından örtülmemiş, ancak her şeye rağmen, din ve kültür adına, eğitimli ve çalışan kadınlar bile olsa, kabullenilmiştir. Erkeklerinin çok eşlilik yaptığına dair şikayetlere rağmen çocuklu kadın katılımcıların çoğu, kocanın sorumluluk ve Allah korkusu belirtileri göstermesi durumunda kendi kızlarını daha sonra çok eşli evliliklere göndermeye müsamaha gösterme eğilimindedir. Erkeklerin çok eşliliğine yönelik oldukça iyimser bakış açısına ve erkek katılımcıların tüm eşlerini eşit derecede sevemeyeceklerini kabul etmelerine rağmen, çoğu farklı nedenlerle birden fazla kadınla evlenmeye isteklidir. Bu nedenler arasında gelenek veya kültür, din, cinsel tatmin, çok çocuk sahibi olmak veya akranların saygısını kazanmak, kötü davranan eşi cezalandırmak veya eşinin doğum yapamaması gibi kişisel nedenler sayılabilir. Öte yandan, çok eşli ailelerde olan veya çok eşli ailelerden gelen kadın ve erkeklerin büyük çoğunluğu, erkekler tarafından çok eşliliğe girmeden önce çok eşliliğin uygulanması konusunda farkındalık ve daha iyi bir anlayış öneriyorlardı. Çok eşli ailelerden gelen erkek katılımcıların neredeyse tamamı, babalarını örnek alarak çok eşli evlilikler yapmak niyetindey ya da halihazırda bu evliliklerin içindelerdi. Çok eşliliğin kötüye kullanılmasının olumsuz sonuçları arasında, diğerleri arasında, kocanın büyülenmesi ve çekiciliği, büyücülük, kıskançlık, aile üyeleri arasındaki ikiyüzlülük, cinayetler ve miras kavgaları gibi çok sayıda olumsuz sonuç bulunmaktadır. Bu uygulama elbette kadın ve erkek tarafından farklı algılanmıştır, ancak çok eşliliğin sadece aileler üzerinde olumsuz yanları yoktur. Bazı aileler, özellikle babanın ölümünden sonra aileye barış ve uyum getirmeyi başarır. Dolayısıyla çok eşlilik erkeklerin, özellikle zenginlerin elinde toplumsal bir ayrıcalık gibi görünse de kötüye kullanıldığında talihsizliklerinin kaynağı da olabilmaktedir.
Özet (Çeviri)
Cameroon is a country undergoing changes in the social dimension, particularly at the level of education, academia, new technological tools of communication, physical and mental health, and general behaviors influenced by the western way of life. Added to those changes, there are also some new essential factors such as the progressively high level of working women, and the evolution and mixture of primary gender roles in families, which is now subject to confusion among family members. Therefore, all the previously cited changes inevitably have an impact on the Cameroonian family's structure, habits and general stability because there are many internal or external factors that break up families, rendering the education of children and couples' relationships very challenging today with various consequences observed. When it is known that the family is the principal cell wherein future generations of citizens in a country are trained, it becomes crucial to put an emphasis on the factors causing problems in Cameroonian families. Moreover, family is a system wherein an individual or couple's problem can have a long-term impact on the other family members. Given the scarcity of academic works and lack of sensitization campaigns on the current family problems in Cameroon, the researcher thus found it necessary to bring a scientific contribution in this sense. Thus, a literary development of the most common factors currently causing disruptions in Cameroonian family was displayed after a pilot study. Then, with the use of a qualitative research method, a focus has been put on the must disrupting factor that was denounced by the target population as the principal source of complaints in the Noun department: the practice of the polygamy by the Bamun people. So, an open-ended interview was conducted with twenty participants (N=20), 10 adults women and 10 men, Muslim in the majority, all coming from the Noun in the western region of Cameroon. The results of the interview were so rich in relevant information, and among the main findings of this study, it came out that, first of all, most of the female respondents complained about the way men play their role today in families. For them, there is growing neglect or a slackening of their primary responsibility, which forces more and more women to work to reach their financial autonomy. Men too accuse women of neglecting their primary role of mothers and wives. There was a constant incompatibility in terms of ideas between men and women on the same issue. Those incompatibilities made us question what individuals expect from one another today in a relationship. This lead us to find out that, as the country's economic situation is changing, with life becoming more and more expensive for the average Cameroonian man, women now are almost obliged to start working to support their men in their household expenses, knowing that most of the young men today need extra income to maintain a certain standard of family wellbeing. The contextual realities and roles are changing as time passes. Thus, men and women are currently influencing each other in their behaviors, decisions and actions, and this leads to considerable changes that have a noticeable impact on families. Therefore, many Cameroonian women progressively take some crucial decisions and adopt some ideologies concerning their social and family life today, aiming in searching for equity and defending themselves against men's behaviors and normalized unequal habits. They want to do like men and thus, have the same privilege as men in a patriarchal society where men are still the head of families and the first authority in families. Working women in particular have diverse reason why they start working outside their house. The female participants have revealed for most of them that, their primary reason for working is that they want their men's respect and also to show them that they can be useful valuable partners to them. Very few of them work to support their husbands in family charges; many of them also work to achieve their financial independence from men, and a few of them for personal fulfilment. Many of the women who are mothers would have preferred not to work and stay at home to take care of their children's education. On the other hand, the way polygamy is practiced by the Bamun people is seen as non-satisfactory by all the female participants as well as by some honest male participants. Therefore, almost all those women decide to stay in their unsatisfactory marriages as they said, either for children or by social pressure. Most of the women complained about their emotional and physical loneliness while married to polygamous men. That is to say that, there is a lack of attention, love and support from their husbands who leave many charges and children's education in their hands. The pain of witnessing the arrival of a co-wife or a new wife for their husband was not veiled by all those women interviewed but, despite everything, they end up accepting it, in the name of religion and culture, even the educated and working women. In spite of the complaints concerning the practice of polygamy by their men, most of the female participants with children tend to tolerate sending their own daughters to polygamous marriages later in case the husband shows signs of responsibility and fear of God. Despite the quite optimistic vision that men have towards the practice of polygamy, and even though male participants recognized the fact that they cannot love all their wives equally, most of them are willing to marry more than one wife for different reasons. Among those reasons, are tradition or culture, religion, sexual satisfaction, to have many children, or personal reasons such as to have the respect of peers, to punish their bad-behaving wife, or in case the wife cannot give birth, encouraged by men's family of origin. On the other side, the large majority of men and women coming from or in polygamous families were suggesting awareness and better understanding of the application of polygamy by men before engaging in it. Almost all the male participants coming from polygamous families were intending to or already in polygamous marriages, following their fathers' example. Negative consequences of the misuse of polygamy were also numerous among which were bewitching and charming of the husband, witchcraft, jealousy, hypocrisy between family members, murders, and fights for heritage, among others. This practice was surely perceived different by men and women, however, polygamy do not only have negative sides on families. Some families succeed in bringing peace and harmony in the family, especially after the father's death. Thus, polygamy seems to be a social privilege in men's hands, especially the wealthy ones, but it can also be the source of their misfortune when misused.