Irak Selçuklu Atabegleri
The Atabegs of Iraq Saljuq
  1. Tez No: 146774
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN MERÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Sencer ile kardeşi Muhammed Tapar'm oğlu Mahmûd arasındaki taht mücadelesinin neticesi olarak 11 Ağustos 1119 tarihinde yapılan Sâve savaşından sonra Büyük Selçuklu Devletinin başına Sencer geçmiş, yeğeni Mahmûd b. Muhammed Tapar'a ise devletin batı taraflarını bırakmıştı. Bu suretle Selçuklu hanedanının yeni bir kolu Irak Selçuklu Devleti ortaya çıkmış oldu (1119-1194). Yüksek Lisans Tezi olarak Irak Selçuklu Devleti'nde Atabeglik müessesesi tez konusu olarak seçilmiştir. Tezimiz Büyük Selçuklu Devleti zamanında kurulan atabeglik müessesesi, bu unvana sahip şahsiyetlerin Irak Selçuklu Devleti sultanları ile olan ilişkileri, komşu ülkelerle olan münasebetleri ve Irak Selçuklu idarî mekanizmasındaki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of crown struggle between Sanjar and Muhammad Tapar' s son Mahmûd, Sanjar came to the throne of Great Saljuq after the war of Sâveh in 1 1 August of 1119, he left the west side of the country to his niece Mahmûd b. Muhammad Tapar. Afterwards a new side of Saljuq crown has appeared in the name of Iraq Saljuq country (1119-1194). For the post graduate thesis we have chosen to study the Atabeg constitution in the Iraq Saljuq. Our thesis aims to reveal the foundation of atabegs which were founded at the time of Great Saljuq country, the relationships of these people with Iraq Saljuq country, relations with neighbourg countries and their effect in Iraq Saljuq managing system. m